Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je To Mar 19, 2024 9:37

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 134 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 514 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Radio antena 96,8 MHz Kranj 2
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 8:01 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Radio antena naj bi na 96,8 MHz oddajal na lokaciji elektro gorenjska Kranj 2. Sprejem je slab tudi v okolici stavbe Elektra gorenjske, 5km iz kranja pa je sprejem nemogoč. Ne verjamem da oddajajo z elektra saj je signal na drugem koncu Kranja malo boljši. A kdo ve kakšen ERP imajo saj je sprejem kot bi imeli 3W.

_________________
Urh


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 9:31 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Če praviš, da je slabo slišen že na lokaciji oddajnika, potem je najbrž kaj v okvari....
Po vsej verjetnosti končna stopnja in gre v anteno morda manj kot 1W moči.

Pokliči jih, saj morda niti ne vejo za okvaro......


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 9:51 
Odsoten

Pridružen: Pe Mar 23, 2012 17:58
Prispevkov: 244
Sem jih že nekajkrat klical, pa nič. Kot sem izvedu, naj bi bil oddajnik ''kao'' na Šmarjetni gori s trenutnim ERP 100W.......ma ne verjamem ne prvemu in ne drugemu podatku. Še v centru Kranja je vse bol tko tko.....


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 9:58 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Na tej frekvenci je tako stanje od začetka oddajanja. Prej je bilo vseeno saj je Radio Antena oddajal še z drugih frekvenc v lasti Radia Belvi. Sedaj pa s frekvenc Radia Belvi oddaja Radio ENA in je to edina frekvenca Radia antena na Gorenjskem. Sicer kakšne velike oddajne moči na lokaciji Kranj 2 ne pričakujem, saj je to poslovna stavba elektra gorenjske v Kranju ( ni na hribu). Ali so odločbe o oddajni moči javne ( na AKOSU?).
Garfield, po mojem da res oddajajo iz Šmarjetne saj je signal na savskem otoku tik pod šmarjetno goro v redu, oddajna moč 100W ERP pa zagotovo ne drži saj bi bili s to močjo s Šmarjetne dosti bolje slišni...

_________________
Urh


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 10:02 
Odsoten

Pridružen: Pe Mar 23, 2012 17:58
Prispevkov: 244
http://www.akos-rs.si/files/Radijski_sp ... 6-8MHz.pdf


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 10:04 
Odsoten

Pridružen: Pe Mar 23, 2012 17:58
Prispevkov: 244
Ko pa sem kontaktiral na AKOS, so mi rekli, da je ERP mnogo manjši kot 98.3MHZ, in da je trenutno oddajnik nižje kot Šmarjetna Gora.


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 10:22 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
V razpisu je 300W ERP oddajna točka Kranj 2 - Poslovna stavba Elektra Gorenjska. Ko bodo imeli 300w ERP bo slišnost tudi z nizke lokacije v Kranju in okolici odlična. Sicer bi bilo tehnično smiselno da bi vsi radiji v kranju oddajali s Šmarjetne gore z antenskega sistema Radia Kranj ( horizontalno polarizacijo in krožnim sevalnim diagramom )... Vendar so si konkurenca in se najbrž ne bodo mogli dogovorit...

_________________
Urh


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 13:32 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Horizontalna polarizacija?!
Tega nihče več noče početi zaradi mobilnega pokrivanja.
Doma pa itak praktično nihče nima zunanje antene ......


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 14:08 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Antenski sitem radia kranj je 6 krat po dva dipola en nad drugim. Ostale postaje imajo pa vsaka kakšno jagico... Tako da bi bilo pametno tiste jagice pospravit in z združilnikom vse oddajat iz glavnega antenskega sistema radia kranj. Glede horizontalnega oddajanja pa tako po občutku se naprimer radio student (1kW ERP vertikalno Šance) dosti slabše sliši v Kranju, kot radio Kranj (1kW ERP Šmarjetna) v Ljubljani. Poglej avstrijce-vse horizontalno. Od radioamaterjev sem slišal naj bi se horizontalni valovi po ravnini lepše prenašali... Naj omenim še oddajnik Sv Peter 94,4 MHz ki je s svojimi 500w ERP odlično slišen po celi gorenjski ima pa menda obe polarizaciji H in V. Morda zato tako dobra slišnost. Sicer pa ali so sprejemne antene v avtih res večinoma vertikalne? Nič več. ( skrite v zadnje steklo , streho, na stehi poševno...)

_________________
Urh


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Sr Feb 10, 2016 15:16 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Ne vlači v to zgodbo radioamaterje.......
Res je, da horizontalna polarizacija ima nekaj prednosti na večjih razdaljah, a to velja za sprejem in oddajo z isto polarizacijo in to usmerjeno.

To kar pokriva radijski FM, pa je v bistvu majhno pokrivanje, kjer hišni uporabniki sploh nimajo antene, tisti kos žice, pa je v prostoru in to v neki popolnoma poljubni polarizaciji in smeri. Skratka možnost, da pride signal do antene v pravi polarizaciji je enak za horizontalno ali vertikalno polarizacijo. Na drugi strani so vozila, ki imajo vertikalno polarizacijo antene. Časi, ko so ljudje postavljali na streho horizontalne yagice zato da so sprejemali FM, ki je bil v primerjavi s SV oddajniki HI-FI, so že zdavnaj minili. In ja, tedaj je imela horizontalna polarizacija prednost. Danes ne!

Tudi jaz sem imel FM yagi in to celo dve, a tam v začetku 90ih so letele dol s strehe.......

RTV ima ponekod cirkularno polarizacijo. Če niso kaj spremenili, je še na Krvavcu, Nanosu, ......


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 134 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 514 Naslednja

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited