Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 18:06

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 37 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Kaksen ojacevalnik?
OdgovorObjavljeno: Ne Feb 11, 2007 11:58 
Odsoten

Pridružen: So Feb 10, 2007 18:04
Prispevkov: 26
Lep pozdrav!

Imam nekaj vprasanj glede nabave ojacevalnika. Sem iz Rakeka in rad bi sprejemal kanale SLO1,SLO2, TV Koper in TV3. SLO1 in SLO2 dobim preko oddajnika PLANINA-RAKEK, kateri je zelo blizu, zracna razdalja okoli 3km in ga celo vidim. Nanos, ki ga ne vidim, oddaja poleg SLO1 in SLO2 se TV Koper in TV3.
Eno anteno (VHF 5-12) imam usmerjeno proti oddajniku PLANINA-RAKEK in dobim cisto sliko SLO1(10 kanal) in SLO2(22 kanal). Imam zeljo, da bi dobil tudi TV Koper in TV3. Na Nanosu je KP 27 kanal in TV3 61 kanal. Kupil sem Iskrino anteno UHF-91x, ki ima dobitek 14-16 dB in jo usmeril proti Nanosu. Sliko za KP dobim, samo, po domace povedano, snezi, TV3 pa sploh ne oz. zvok se slisi, slika je pa cisto zametena. Imam en majhen TV, sem ga nesel na podstresje in ga prikljucil na UHF anteno. Ker je kabel krajsi sem dobil tudi boljsi signal. Iz tega sklepam, da ce bi signal ojacal, bi lahko dobil tudi lepso sliko za TV3.
Torej z majhno TV sem iskal kanale in dobil sledece: TV koper dobra slika, TV3 pa je bil zameten. Poleg teh postaj sem se ujel zelo zameten kanal A in HTV2.
Zanima me, kaksen ojacevalnik naj kupim? Bi bilo uredu, ce bi npr. kupil Iskrin ojacevalnik PAO-2UV, ki ima dva vhoda za UHF(21-69) ojacanje 25dB ter en VHF vhod z ojacanjem 17dB. Ali bi bilo bolje, da kupim ojacevalnik z enim vhodom UHF(21-69) tega prikljucim na UHF anteno,potem pa s kretnico zdruzim ojacan UHF in VHF? Ali pa najprej zdruzim s kretnico VHF in UHF, ter nato z ojacevalnikom 2-69 kanala ojacam signal. Ali sistem KOMBI? Se katera druga moznost? Verjamem, da jih je se kar nekaj. Prosim, ce mi lahko kdo svetuje, komentira, pomaga...

Vesel bom vsakega komentaraja, nasveta...

Hvala za pomoc!


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Feb 11, 2007 14:59 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: Če Feb 02, 2006 3:05
Prispevkov: 1961
Pri tako slabih signalih na UHF je najboljs nabavt kanalne ojacevalnike (oz. predojacevalec) in za vsak kanal svojo anteno... kar pa ni poceni... no, ti bo vec svetoval npr. Tehnicni :wink: BTW: Al pa pocakas kako leto, dve, da zalaufa DVB-T, pa bos mel z Nanosa cisto sliko na vseh programih...

"Antenski malošumni ojačevalnik je namenjen za ojačanje zelo šibkih TV signalov na UHF področju, to je od 470 - 860 MHz (K 21-69 CCIR). Izdelan je tako, da z njimi nadomestimo impendančni člen v priključni omarici antene... Zato se odlično obnese na območjih kjer je sprejem na meji normalnega sprejema..." (iz strani "Antene Zupančič")

_________________
Smart 32"TV, net tv, Astra+HB, T2-IPTV, DVB-T... DX freak, SETI@Home member... F*** minimal, let's go techno! Rave on ;)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Feb 11, 2007 20:24 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
To so hude zadeve za eno takole objavo na forumu.
Najprej je potrebno ugotoviti kaka antena je anjboljša za šibke signale. Včasih je to taka kot jo imaš ti nekaj metrov nad slemenom hiše, drugič pa amnjša za vsak kanal svoja in to na zelo natančno izbrani legi. To lahko sam izprobaš, kupi eno majhno anteno za zgornje UHF kanale in probaj ujeti TV3, morda bo več uspeha.
Ojačevalnik pa obvezno po naročilu, ali pa modularna sestava kanalnih ojačevalnikov in filtrov. Ne kupovat to kar si pisal, iz tega ne bo nič.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Feb 12, 2007 15:02 
Odvisno v katerem delu Rakeka si če je še koper
slab potem vrjetno lahko TV3 pozabiš TV3 ima bistveno
švohnejši oddajnik kot koper provaj z tisto malo antenco
tako kot ti je napisal tehnični Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Feb 12, 2007 18:26 
Sat Tv!


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Apr 04, 2007 18:22 
Odsoten

Pridružen: So Feb 10, 2007 18:04
Prispevkov: 26
Hvala vsem za odgovore.

Digitalna Sat TV bi bila najboljsa resitev, sem pa slisal, da je veliko programov kodiranih, sploh ko je na sporedu sport. Drugace pa mi je to hobi, zato se tudi igram s tem. TV3 je tkoaltko brezveze, sam kaj ko so kupili prenose za ligo prvakov, na satelitski pa ne prenasajo zmeraj. Zato imam zeljo za TV3, TV Koper je pa itak brezvezen, samo vcasih, ko nacionalka ne prenasa kosarke, jo pa na Kopru. :) Tko da pride prav in se komentatorju se smejis :)

Glede manjse antene, sem ze probal preden sem kupil novo in je boljsi dobitek s tavecjo.
Sem pa odkril sledece. Zivim v spodnjem delu Rakeka in ne vidim Nanosa, prekriva ga hrib, zato sem bolj na blef usmeril anteno. Zadnjic sem jo pa malo premaknil in spet probal ter dobil boljsi signal. Torej dobim TV Koper cist, TV3 pa snezi, samo se da fuzbal normalno gledat. :)
charly imas prav, da je signal TV3 dosti sibkejsi kakor od TV Koper. Zakaj pa?

Da pa ne bom vedno, ko bo na sporedu liga prvakov, hodil na podstresje in preklapljal kable bi rad to vseskupaj zdruzil s kretnico. In glede kretnice imam nekaj vprasanj.

Bom prvo napisal kaj bi rad zdruzil: Anteno VHF 5-12 proti oddajniku PLANINA-RAKEK (10 kanal SLO1) in s to isto anteno lovim tudi SLO2, ki je isto na oddajniku PLANINA-RAKEK 22 kanal (ne vem kako to mozno?). Ter anteno UHF-91x (21-69) usmerjeno proti Nanosu, za TV3 61. kanal, TV Koper 27 kanal in SLO2 41 kanal. Kaksno kretnico mi svetujete.
V bigbangu sem gledal dve kretnici, prva je KF-4F 5-69,UHF in KF-4F UHF,VHF. Katera bi bila bolj primerna? Bi bila boljsa prva, ker bi z njo lahko lovil z VHF anteno SLO1 in SLO2 iz PLANINA RAKEK, ker ce bi dal drugo bi dobil samo VHF podrocje, torej od 5-12.? Razmisljam pravilno ali ne? Oziroma kaj je razlika teh dveh kretnic? Katera bi bila boljsa. Bi pa raje sprejemal SLO2 iz Planina-Rakek kakor iz Nanosa.

Imam se eno vprasanje, mogoce smesno. Ce bi npr. usmeril dve anteni vzporedno proti istemu oddajniku, ter ta dva signala zdruzil s kretnico npr. dve UHF anteni zdruzil s kretnico UHF UHF. Ali bi tako dobil kaj boljsi signal? Je mozno, da bi bil boljsi signal ali sem mimo usekal? :)

Zanima me tudi kaksno slablenje imajo razdelilniki za dva TV. Tega ki imam doma gor nic ne pise, ni pa nic posebnega, mislim da sem zanj dal okrok 700sit.
Kaj pa glede kablov, koliko slablenja imajo na m? Obstaja kaksen podatek?

Doma imam en star sistem ojacevalnikov in filtrov KOF4. Ima 4 vhode in sicer prvi vhod je krenica za kanal 5-12;potem pa (tako sklepam) ojacane kanale 27,29,21. Nad vsakim je pa en majhen vijak, kaj se z njim stela? Ojacanje? Kanale se ne da spreminjat? :)
Aja se to, ce imam npr. na kretnici ali ojacevalniku neizkoriscen vhod, ga lahko pustim praznega ali ga moram zakljucit z uporom?
Toliko zaenkrat... :) pa lep pozdrav :D


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Apr 10, 2007 18:30 
Odsoten

Pridružen: So Feb 10, 2007 18:04
Prispevkov: 26
vsi brez komentarja? :(


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Apr 11, 2007 8:17 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Pe Jan 16, 2004 9:54
Prispevkov: 5678
Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Apr 17, 2007 20:30 
Odsoten

Pridružen: So Feb 10, 2007 18:04
Prispevkov: 26
Ja mogoce sem res zastavil prevec vprasanj...skoda da ni vseh odgovorov.
Sadjevc:
Imam katalog teh kretnic samo se bojim, da ne bodo ravno najbolj primerne, ker imajo slabljenje 2.5 dB. Sem pa v eni drugi trgovini slucajno videl, da imajo kretnico KR-1345, ki ima slabljenje max.1dB. Ima 2 vhoda, en vh in en uhf, to kar jaz rabim.
Kdo ve v cem je razlika kretnic KR-1345 in KR-1345P. V katalogu so karakteristike cisto iste.
Planina-Rakek oddaja samo Slo1 in Slo2. Z anteno UHF proti Nanosu lovim Slo2 bolje na kanalu 22 kot na 41. :)
To za dve vzporedni anteni sem samo vprasal, toliko se mi pa spet ne da s tem ukvarjat :) Samo na pamet mi je prisla ta varijanta. :)

Matjaz:
Mislim da sem dovolj podrobno opisal kaj bi rad gledal, lahko pa se enkrat. Rakek kanal 10 in 22 ter Nanos kanal 27 in 61.

Zanima me se koliksna je minimalna razdalja dveh anten na drogu, da nebi motila ena drugo? Recimo ce sta usmerjeni priblizno v isto smer kaksen naj bo razmak v visini? Ce sta usmerjeni narazen v kotu 180 stopinj potem sta lahko na isti visini?


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 37 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 68 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited