Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Pe Apr 19, 2024 23:44

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Interna kabelska napeljava
OdgovorObjavljeno: Če Mar 10, 2005 18:31 
Hmm...kje naj začnem.
Torej, kabelsko imam že ene 15 let. Z leti se je interna (torej po stanovanju) napeljava vedno bolj komplicirala in zdaj komaj da vem kam kaj pride. Evo trenutne situacije:

Slika

Signal pride notr, se razdeli na data kretnici, data gre v sosednjo sobo (samo čez zid, kake 3m) do modema. TV signal gre iz kretnice okoli sobe (7m) do videorekorderja, nato ven v dvojni splitter (vem, ni najboljša rešitev ker ni TV/FM splitter, ampak deluje) en del v radio, drugi del pa na trojni splitter. En izhod gre na TV ki je zraven (na tem TVju vedno odlična slika), drug izhod gre nazaj okol sobe, mimo data kretnice in skozi isto luknjo v drugo sobo na TV tuner na računalniku (okoli 12m kabla). Tretji izhod gre pa v kabinet ki je 1 štuk višje, vse skupaj mora bit ene 15-20m kabla, spet na tuner na računalniku. Tukaj je v mašini tudi FM tuner, a je zaenkrat priklopljen na sobno anteno, ne na kabel. Taka postavitev je delovala dokaj ok zadnjih nekaj let. Jaz sem imel na svojem tunerju (prva mašina, kjer je kabel modem) uredu signal, malce slabši mogoče na višjih kanalih (K40-). Glavni TV kot rečeno bp. Dočim v kabinetu zgoraj nikoli ni bil najboljši signal, a se da gledat. Modem je imel signala -1 do 0 downstream, up power level je bil okoli 38-40dBmV. Zakaj je napeljava prek videorekorderja? Zato da se da na vseh TVjih gledat kasete (no ja...tega zdaj že ni praktično nič...VCR imam samo še zato ker nimajo nobenga poštenega DVD snemalnika - da bi imel disk, mrežo, dvd pečko, divx, etc...). Še to...pred par leti ko smo postavili tako napeljavo so bili vsi (razen dovodnega) kabli zamenjani z novimi, takrat so tudi kablaši nekaj povečali signal - če se prav spomnim tam na 85dB (oz. nekaj podobnega).
No...in v čem je fora. Ker smo bili praktično edini v bloku (no še en sosed je imel) ki smo imeli kabelsko so se zdaj jo spomnili naročit tudi ostali. Ker so na kablu skos jambrali da imamo napeljavo zanič (sem jih moral klicarit ko nor da so mi dali internet par let nazaj) so zdaj prekopali vse okoli hiše in postavili nove kable in omarce. Nam sicer niso nič zamenjal, a kaj se zgodi - na vseh kanalih naenkrat šumi (modem signal na -6, up power na 48 ). Na tunerju zgoraj pa ne lovi praktično nič razen SLO1. In kaj ugotovimo - da so vrli kablaši pri preurejanju pač nas in tistega soseda ki je še imel kabel priklopili kar na skupni priključek. Zdaj smo jih klicali in so včeraj tudi prišli. Zamenjali so dovodni kabel (ki gre zdaj nad fasado, prejšnji je še spodaj ker se je vmes že fasada delala :lol:) ker seveda je tastar zanič, brez opleta, etc...in TRARARA SLIKA ISTO SLABA!
Potem je šel majstr mert signal na vseh priključkih:
- dovod 73dB - 64 na zadnjem bandu
- trojni splitter - 65 dB
- zgoraj - 62dB - 51 dB
in hkrati trdi da nam več kot 73dB ne more dat. Na modemu je sicer dovodni signal spet na -1, dočim je up power še višji: 49dB.

Kaj zdaj naredit? 1 kot 1, verjetno bi se dalo napeljavo kako zoptimizirat? Kot drugo bi pa rad v prihodnosti še kaj priklopil. FM tuner bi šel lahko na kabelsko zgoraj ker antena slabo lovi, mogoče še kak TV u spalnici, digitalni tuner, etc...ali naj težim da povečajo signal al je bolje si omislit kak kvaliteten (kakšen?) ojačevalc in sam naprej delit signal. Mimogrede sem ga še vprašal do kam so napeljali optiko (ako so že kopali luknjo okoli cele hiše). Je samo pogledal in rekel...kako optiko? :roll: :roll:


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Mar 10, 2005 20:24 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Koj za rekorderjem rabiš en kakovosten 10 do 15 dB ojačevalnik, na katerega priključi trivejni delilnik, na en izhod TV/FM kretnico in nanjo TV in radio ob rekorderju - ostalo je pa jasno.

Za prvo silo pa izključi dvovejni delilnik in boš povsod dobil 4dB več signala, radio pa priključi preko kretnice iz enega od izhodov trivejnega delilnika.

PS: Sicer mi pa ni ajsno kako to, da imaš sedaj na modemu spet dober signal, na TV pa ne, to ne gre skupaj, saj je modemski sprejemni signal 2v enem od TV kanalov", torej če se je ta dvignil, bi se morali tudi TV signali.

PS: Nekateri VCR-i imajo na vhodu filter, ki zablokira FM


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Mar 10, 2005 21:02 
Odsoten

Pridružen: So Mar 06, 2004 22:43
Prispevkov: 489
Zbrskal si tole ko kura... Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Mar 13, 2005 23:47 
hehe...10x za odgovore :D

Verjetno bom VCR kar ven vrgel al ga pa dal nekam bolj proti koncu, prav tako bo šel FM za 3-way splitter. Bomo vidli kaj bo pol...

ps. Ja jaz tud ne vem zakaj ima modem boljši signal, očitno je le nekaj močnejši signal kot je bil prej na starem/deljenem. A kljub temu je up power level malce velik, AFAIK je docsis maximum 55dB, 49 je pa precej bližje kot 39.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited