Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Če Mar 28, 2024 9:26

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 84 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 59 Naslednja
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: Ne Dec 11, 2005 23:35 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Najprej nekaj slik (moje) samogradnje sončnih kolektorjev predvsem za ogrevanje bivalnih prostorov.
Slika
S strani streha izgleda kot prej.

Slika
Zalotana cev na pličevini, razmak cevi 15 cm.

Slika

Slika
Med delom nam je nagajal dež

Slika
Montaža

Pa še mal tehnikalij

- Velikost 3 x 8m, nagib mislimda 52° na za ta namen postavljeni garaži. Konstrukcija strehe in nagib je kompromis med streho stanovanjskega objekta v bližini, optimalnim gretjem pozimi in izgledom.
- Konstrukcija, vročecinkan okvir oziroma nosilci z vmesno "mrežo" iz 3cm vroče cinkanih T profilov oprtih na špirovce. Cel sistem torej en sam kolektor (prostor). Varil sosed, cinkala Cinkarna Celje.
- Izolacija 14cm (4cm nad špirovci, 10cm med njimi)
- 16 bakrenih doma narejenih absorberjev (razen barvanja pa še to zaradi obupnega vremena) dimenzije 50 X 300cm
- Premaz selektivna modra barva (mislimda SolarijSelect), ki jo proizvaja Color prav za samograditelje.
- Odvzem energije preko Cu cevi premera 10mm v obliki kače z razmakom 15cm. Po ceveh se pretaka voda brez nadtlaka.
- Voda se ponoči umika v cisterno (1,2m^3) od prejšnejga manjšega sistema. Planiram novo prostornine 6m^3
- Enojno optiwhite kaljeno steklo (Reflex) debeline 4mm praktično brez izgub razen refleksije (montiral s pomočjo lokalnega obrtnika)
- Glede subvencij se pa lahko pod nosom obrišem, ker ne spadam v nobeno predvideno skupino in ker živimo v ideološko fundamentalističnem sistemu imenovanem demokracija, kjer so pravilniki hujši zakon kot Sveto pismo. Torej vsakdo, ki kupi en nekajkrat slabši sistem bo deležen subvencije, če pa sam nekaj narediš pa :?: :?: :?:
Nekaj več na to temo v spodnjih objavah, pismo iz ministrstva pa v objavi iz dne 31.7.06


Pa še nekaj besed o ostalem sistemu, ki se je dograjeval kakih 20 let, zato je vsakega po malem.

- Cisterna je vezana neposredno (brez izmenjevalcev) na peč, radiatorje in talno. Ko smo še kurili na drva, je cisterna služila kot zalogovnik energije, tako da smo tudi v januarju največkrat zakurili le enkrat na dan in takrat je peč delovala na maximumu nekaj ure, potem pa pavza do izpraznitve cisterne.
- Talni sistem ima 2 termostatska ventila (brez pogona) za regulacijo temperature vode, črpalko vklaplja timer in človeška roka glede na predvideno vreme. To je rešitev problema velike vztrajnosti in dveh 1,4m^2 oken na južni strani, ki tudi v najbolj pasjih januarskih dnevih grejeta 2 prostora vsaj 5 ur.
- Za toplo vodo imam 2 dvoplaščna bojlerja blizu porabnikom, s svojo obtočno črpalko, ki pa pozimi praktično ne deluje, saj sta bojlerja vezana na centralno. V sončnem sistemu je namreč premalo temperature, ker se vsa energija porabi za ogrevanje prostorov.

Je pa z izgradnjo ogromno dela in tehničnih problemov, samo ker sem mal nor na take izzive, sem lahko zmogel, seveda s pomočjo parih znancev pri izvedbi zaključnih del in nekaj obrtnikov tam kjer sem bil prekratek (cinkanje, krivljenje okvirja, varjenje, pomoč pri polaganju stekel). Nekomu to še enkrat postavljati pa niti za milijon + vsi stroški niti slučajno ne - to je enkratno delo za "norce".


Zadnjič spremenil Tehnicni, dne Sr Okt 25, 2017 10:20, skupaj popravljeno 30 krat.

Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Dec 11, 2005 23:42 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Končno sem dočakal lepa kolikor toliko mrzla zimska dneva (sobota in nedelja, petek pa nekako na pol). Energije je več kot zadosti za ogrevanje kuhinje in dnevne na južni strani hiše (32m^2), ter kabineta na severni s samimi neogrevanimi sosednjimi prostori. Seveda vse s talnim ogrevanjem. Po oceni bi lahko ogreval vsaj še eno sobo. Včeraj in danes je bila zvečer akumulacija več kot dovolj topla za tuširanje.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 11, 2006 7:50 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Navkljub zelo hudemu mrazu je bilo danes zjutraj dovolj energije za ogretje treh prostorov s talnim ogrevanjem.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 11, 2006 10:22 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 12, 2003 11:24
Prispevkov: 4071
A pol zdej ko je sonce cel dan, ti vse ogreje brez problema, kljub takemu mrazu :idea:

_________________
Hekerju hvala, ker mi je samo podpis spremenil :-)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 11, 2006 10:33 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: Če Jan 15, 2004 23:40
Prispevkov: 99
Te zebe?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 11, 2006 10:41 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 12, 2003 11:24
Prispevkov: 4071
Ja, a se lahko pridem k tebi mal pogret :D

_________________
Hekerju hvala, ker mi je samo podpis spremenil :-)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 11, 2006 11:17 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Omenjene 3 prostore greje samo sonce, ostale pomožne in spalnici pa zvečer mal zalaufamo centralno, da ni preveč mraz.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 11, 2006 14:09 
Odsoten

Pridružen: So Mar 06, 2004 22:43
Prispevkov: 489
Tehnični, ne boš verjel, ampak danes dopoldne sem nate mislu. Glih streho pokrivamo, pa je tko lepo na jug obrnjena, da me že zdej veseli, kako se bom na sonce grel...


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Jan 17, 2006 7:45 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Sem čist pozabil, po parih dneh sonca in kar pasjega mraza je bilo v cisterni za cca 3/4 dneva energije, torej olje je prišlo na vrsto šele zvečer prvega oblačnega dne.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 25, 2006 19:46 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 12, 2003 11:24
Prispevkov: 4071
A ti zdaj kaj ogreje :?:

_________________
Hekerju hvala, ker mi je samo podpis spremenil :-)


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 84 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 59 Naslednja

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited