Najprej nekaj slik (moje) samogradnje sončnih kolektorjev predvsem za ogrevanje bivalnih prostorov.

S strani streha izgleda kot prej.

Zalotana cev na pličevini, razmak cevi 15 cm.

Med delom nam je nagajal dež

Montaža
Pa še mal tehnikalij
- Velikost 3 x 8m, nagib mislimda 52° na za ta namen postavljeni garaži. Konstrukcija strehe in nagib je kompromis med streho stanovanjskega objekta v bližini, optimalnim gretjem pozimi in izgledom.
- Konstrukcija, vročecinkan okvir oziroma nosilci z vmesno "mrežo" iz 3cm vroče cinkanih T profilov oprtih na špirovce. Cel sistem torej en sam kolektor (prostor). Varil sosed, cinkala Cinkarna Celje.
- Izolacija 14cm (4cm nad špirovci, 10cm med njimi)
- 16 bakrenih doma narejenih absorberjev (razen barvanja pa še to zaradi obupnega vremena) dimenzije 50 X 300cm
- Premaz selektivna modra barva (mislimda SolarijSelect), ki jo proizvaja Color prav za samograditelje.
- Odvzem energije preko Cu cevi premera 10mm v obliki kače z razmakom 15cm. Po ceveh se pretaka voda brez nadtlaka.
- Voda se ponoči umika v cisterno (1,2m^3) od prejšnejga manjšega sistema. Planiram novo prostornine 6m^3
- Enojno optiwhite kaljeno steklo (Reflex) debeline 4mm praktično brez izgub razen refleksije (montiral s pomočjo lokalnega obrtnika)
-
Glede subvencij se pa lahko pod nosom obrišem, ker ne spadam v nobeno predvideno skupino in ker živimo v ideološko fundamentalističnem sistemu imenovanem demokracija, kjer so pravilniki hujši zakon kot Sveto pismo. Torej vsakdo, ki kupi en nekajkrat slabši sistem bo deležen subvencije, če pa sam nekaj narediš pa
Nekaj več na to temo v spodnjih objavah, pismo iz ministrstva pa v objavi iz dne 31.7.06
Pa še nekaj besed o ostalem sistemu, ki se je dograjeval kakih 20 let, zato je vsakega po malem.
- Cisterna je vezana neposredno (brez izmenjevalcev) na peč, radiatorje in talno. Ko smo še kurili na drva, je cisterna služila kot zalogovnik energije, tako da smo tudi v januarju največkrat zakurili le enkrat na dan in takrat je peč delovala na maximumu nekaj ure, potem pa pavza do izpraznitve cisterne.
- Talni sistem ima 2 termostatska ventila (brez pogona) za regulacijo temperature vode, črpalko vklaplja timer in človeška roka glede na predvideno vreme. To je rešitev problema velike vztrajnosti in dveh 1,4m^2 oken na južni strani, ki tudi v najbolj pasjih januarskih dnevih grejeta 2 prostora vsaj 5 ur.
- Za toplo vodo imam 2 dvoplaščna bojlerja blizu porabnikom, s svojo obtočno črpalko, ki pa pozimi praktično ne deluje, saj sta bojlerja vezana na centralno. V sončnem sistemu je namreč premalo temperature, ker se vsa energija porabi za ogrevanje prostorov.
Je pa z izgradnjo ogromno dela in tehničnih problemov, samo ker sem mal nor na take izzive, sem lahko zmogel, seveda s pomočjo parih znancev pri izvedbi zaključnih del in nekaj obrtnikov tam kjer sem bil prekratek (cinkanje, krivljenje okvirja, varjenje, pomoč pri polaganju stekel). Nekomu to še enkrat postavljati pa niti za milijon + vsi stroški niti slučajno ne - to je enkratno delo za "norce".