Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Ne Apr 28, 2024 0:39

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Dreambox in ura na Lastovki
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 19:02 
Ima se kdo drug probleme z uro in/ali EPGjem na Lastovki?

Lastovko gledam z Dreamboxom (7000S, Gemini). Dober mesec. Da imam pravilno uro in delujoc EPG sem se moral postaviti v GMT (ne GMT+1) in si dodati uro zamika. Potem imam sicer napacno uro, kadar gledam karkoli z resnicnega satelita, vendar je tam zadnje case itak bolj susa.

Zadnji teden ali dva pa je vse narobe. Cas na nekaterih transponderjih je (videti) napacen. EPGji so zamaknjeni sem in tja. Snemanje pogosto ne uspe, ker Dreambox prepozno zamenja kanal, ker ima nastavljeno napacno uro, ali pa zacne snemati ob pravem casu, vendar mu transponder, na katerem snema, prestavi uro za eno uro in se snemanje konca prezgodaj (ali takoj, ce oddaja, ki jo snemam, traja manj kot eno uro).

Ze veckrat sem jih nadlegoval po telefonu, vendar sem vedno izvedel, da je na njihovi strani vse v redu. Glede tega, da podobnih tezav nimam na nobenem satelitu, pa mi je nek duhovitez v njihovi tehnicni podpori odgovoril, da bom, ce zelim imeti tocno uro na Lastovki in satelitu, moral imeti dva sprejemnika. (Trdno verjamem, da ni mogel misliti resno.) No, tokrat sem izvedel se, da v zadnjem casu niso nicesar spreminjali. Hm, jaz tudi ne.

Vceraj sem se bil tako prisiljen lotiti ucenja dvbsnoopa in raziskovanja, kako DVB pravzaprav deluje (kar je samo po sebi cisto zabavno pocetje, samo ponoci se mi je potem sanjalo o nekih ljudeh, katerih telefonske stevilke so bile, kot se je izkazalo, ko sem se zbudil, enake stevilkam streamov s servisi, uro in EPGjem). Odkril sem, da vecina transponderjev oddaja UTC+1, nekateri (vsaj eden) pa UTC+2. Temu ustrezni so tudi EPGji, vendar se je izkazalo, da zamik glede na UTC na SLO 1 in SLO 2 ni bil enak. A prav razumem, da ima en transponder lahko samo en cas in samo en offset glede na UTC, torej je EPG napacen vsaj na enem od teh kanalov? EIT ali SDT ne moreta nastavljati drugacnih offsetov za posamezne servise ali celo oddaje, ne?

Mimogrede, mi smo zaradi poletnega casa trenutno v UTC+2, ne? Tole sestevanje mi ne gre najbolj od rok, ampak a je to lahko razlog, da moram na svojem sprejemniku nastimati UTC+0 (oz. GMT+0), da vse skupaj zamaknem na poletje?!

Rec se je potem skrivnostno porihtala. Spet sem se dal v GMT+0 z eno uro zamika, vsi EPGji razen SLO 2 so videti v redu. Vmes EPG nekaj casa ni deloval (vsaj na dveh transponderjih ni bilo ustreznega streama, torej ga sploh niso oddajali). Ne vem torej, ali sem sam uspel kaj popraviti ali so nekaj popravljali oni. (V soboto popoldan?) In ce so, ni nujno, da mi bodo to priznali.

Torej: delujejo drugim z dreamboxom te stvari v redu? Ce, v katero casovno cono ste se dali in kaksen popravek ste vnesli? Kaj pise v vasem /var/tuxbox/config/enigma/timeOffsetMap?


[[Za prvi post sem bil sramezljivo kratek; si bom drugic vzel malo vec casa. :) ]]


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 20:26 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
To je tudi zame nejasnost. V osnovi naj bi vsi programi oddajali GMT (enotni svetovni čas), naša naloga pa je, da izberemo kje gledamo (to je time ofset). Po tej logiki, bi morali dvakrat letno premakniti ta ofset in ker je to za veliko ljudi prezapleteno, naj bi pri lastovki oni premikali uro, gledalci pa samo uživali.
Ker sam že vrsto let nimam sprejemnika, ne vem ali je treba dvakrat letno menjavati ta ofset, nekateri tdijo da ne, samo potem uni na Lastovki ne vejo kaj delajo? Jaz se vdam.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 20:48 
Na vseh bolj ali manj znanih provajderjih na satelitu oddajajo tako, da sami premikajo uro, sprejemnik pa se prilagodi z svojimi nastavitvami napr. GMT+1. Vsi normalni provajderji delajo tako, razen DigitAlb, kateri imajo pravilno uro (in s tem EPG) pol leta in to pozimi :)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 23:14 
Pogledal sem kaksnih dvajset evropskih kanalov na Astri in Hotbirdu. Povsod so ob 22:46 oddajali tole:
Koda:
UTC_time: 0xd2e4204604 [= 2006-09-10 20:46:04 (UTC)]
in, ker so bili vsi v nasem casovnem obmocju
Koda:
Local_time_offset: 02:00
Time_of_change: 0xd317010000 [= 2006-10-31 01:00:00 (UTC)]
Next_time_offset: 01:00
Na Lastovki sem pregledal sedem transponderjev in nasel pravi cas samo na 11984, na sestih (12099, 12253, 12023, 12330, 12061, 12176) pa
Koda:
UTC_time: 0xd2e4214443 [= 2006-09-10 21:44:43 (UTC)]
Local_time_offset: 01:00
Time_of_change: 0xd315020000 [= 2006-10-29 02:00:00 (UTC)]
Next_time_offset: 00:00
Problem je torej, da na Ljubljanskem kablu mislijo, da smo v UTC+1, kar je res le pozimi. Torej tako kot na DigitAlbu (tja nisem mogel pogledati, kaksen cas posiljajo, ker nimam nicesar obrnjenega proti njim).


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 23:24 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Torej vsi pošiljajo GMT in bi morali uporabniki dvakrat letno prestaviti uro.

Ali jo kdo premika, kot se bežno spomnim, sem jo na 5400 premikal?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 23:38 
Ups :oops: , ubistvu ne vem čisto točno kdo mi premika uro, ali provajderji ali dreambox sam, dejstvo pa je, da albanci štimajo (EPG) samo pozimi. Glede na to, mi daje vedeti, da dreambox ure ne prestavlja sam, ker bi sicer skoz štimalo ali pa skozi neštimalo. Dejstvo pa je, da jo ne premikam sam.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Sep 11, 2006 0:04 
Poletnega casa ti ne more urejati provider, saj ne more vedeti, iz kje si in kako je to urejeno v tvoji drzavi. To lahko ve kvecjemu sprejemnik. Vsaj tako si mislim.

Problem Lastovke in DigitAlba je potemtakem v tem, da prestavljata uro in ne v tem, da je ne. Ker oddajata EPG, bi morala spreminjati samo local offset za EPG (ali pa se tega ne, ce bi bil EPG stalno v UTC ali stalno v UTC+1).

Razlog, da Lastovka spreminja cas na transponderju, je morda v tem, da Kaon tega za razliko od boljsih sprejemnikov ne zna sam in bi ga morali njihovi uporabnik vsako poletje prestaviti v GMT+2. Ce je to res, s spreminjanjem ure malenkostno olajsajo zivljenje tistim, ki so kupili Kaona (vendar le, ce z njim poleg Lastovke gledajo kvecjemu se DigitAlb :)) in ga precej bolj otezijo vsem ostalim.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Sep 11, 2006 7:22 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Veliki plačljivi paketi imajo svoje sprejemnike verjetno povsem pod nadzorom in vse (legalne) v istem časovnem oknu, tako da oni lahko izberejo katerokoli taktiko.

Je ap dejstvo, da mi za Lastovko delamo EPG in da se ofset v glavi xml-a ne spreminja, to, da nimajo na vseh transponderjih istega časa me pa krepko čudi, saj kako potem sploh stvar lahko deluje. Morda pa je drugačen čas samo na transponderju, kjer EPG-ja ne pošiljajo?

Pingvin in ostali, kako imate nastavljen ofset in ali ga morate pri kaki škatli sami prestavljati azradi poletnega časa.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Sep 11, 2006 10:08 
Jaz imam GMT+1, tako kot na vseh sistemih, pc, telefon, dream... In ne spreminjam ničesar!

Sedajle sem šel še enkrat pogledat albance in vidim, da imajo eno uro naprej (čas na njihovem transponderju) in s tem je tudi usklajen EPG, torej je tudi zamaknjen eno uro naprej, tako, da lepo kaže progres bar koliko filma je že preteklo...

Sedajle je ura dejansko 9:57 in ne 10:57.

Slika

Sicer lahko tule nastavljam dodatno korekcijo na tem transponderju, ampak mi to nič ne koristi ker je potem epg neusklajen, torej se ne popravi.

Slika

Zadeva bo po uri in po EPGju na albancih štimala pozimi sama od sebe. Neprijetno pri vsem tem pa je (poleti), da moram paziti, če dam snemati po EPGju nekje na albancih, da nisem dal sučajno dreama v standby na kakem drugem transponderju, ki ima pravo uro, ker bo ob nepravem času premaknilo na albance in začelo snemati. Velja tudi obratno, če dam snemati kjerkoli drugje, moram spet paziti na čas...


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Sep 11, 2006 14:09 
Drugacen cas je na transponderju, na katerem gledam samo Mezzo, kjer EPGja (zal!) ni. Sicer na tem transponderju je EPG in sicer za MTV Adria in NTV Hayat. Pogledal sem na MTV in EPG je videti pravilen. ?!

Slo 1:
Koda:
Start_time: 0xd2e3190000 [= 2006-09-09 19:00:00 (UTC)]
(...)
event_name: "..Metod Pevec - Miha Hoèevar"  -- Charset: ISO/IEC 8859  special table
Oddaja je bila ob 20.00, kar je prav (ce se delamo, da je CEST = UTC+1).

MTV Adria:
Koda:
Start_time: 0xd2e5090000 [= 2006-09-11 09:00:00 (UTC)]
(...)
event_name: "..Top 10@10"  -- Charset: ISO/IEC 8859  special table
Top10@10 je seveda ob desetih. Zamik v EPGju je torej enak na obeh transponderjih, ceprav oddajata razlicen UTC. Da bi razumel, zakaj to deluje, bi moral najbrz vedeti, kako Dreambox "sestavlja" case, ki jih dobi iz moje nastavitve podrocja, moje korekcije, transponderjevega casa in offseta ter casa iz EPG.

Mimogrede, EPG na Slo 2 je se vedno napacen, za dve uri v primerjavi s tistim na Slo 1:
Koda:
Start_time: 0xd2e3205500 [= 2006-09-09 20:55:00 (UTC)]
(...)
event_name: "..Brane Ronèel izza odra"  -- Charset: ISO/IEC 8859  special table
Roncel je bil v resnici na sporedu ob 23:55. (Tale dump je sicer vcerajsen, ampak danasnji EPG je se vedno in enako napacen.)


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 41 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited