Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 12:34

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 65 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 5 6 7 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Dec 24, 2008 23:32 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Dva bližnja kanala sta največkrat res super zadeva, samo če imaš slab sprejem in še dosti drugih kanalov, potrebuješ poseben ojačevalnik s širino dveh kanalov, česar ni na trgu, razen narejeno po meri.

Glede različnih moči obeh muxev pa ne verjamem, bolj verjamem, da obstaja varianta oddajanje obeh kanalov z isto končno stopnjo in enako močjo, saj je združevanje dveh oddajnikov tako blizu na isto oddajno anteno praktično neizvedljivo.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 6:49 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Je izvedljivo!
Sicer nekaj dražje in bolj komplicirano, se pa da narediti!.

Oddajanje dveh kanalov z isto končno stopnjo nisem še nikjer videl.
Vsaj na TV področju in v analogni tehniki ne!


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 12:09 
Kaj pa ti fracarov enokanalni ojačevalec za, zdi se mi 36 db.
Notri ima 2 tranzistorja in 6 prekatov. Na vsakem je spremenljivi
kondenzator z zunanjim vijakom. Višje, ko greš po uhf, manj
je natačen in komot lovi 2 kanala hkrati, celo 3... od 50kanala dalje.
To sem preizkusil v praksi.
Mislim, da jih ne delajo več. Tale je star vsaj 25 let, namenjen
je bil za c5, ko je bil sprejem na robu čudežev. A tem ojačevalcem
in največjo fracarovo anteno, je bila vedno gledljiva slika.
Zanimivo, da gorenjeva ribja kost ni dala takega ojačanja, čeprav je
bila enake velikosti.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 12:52 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Citiram:
saj je združevanje dveh oddajnikov tako blizu na isto oddajno anteno praktično neizvedljivo.
Združevanje oddajnikov dveh operaterjev ne pride v poštev iz administrativnih in operativnih razlogov. TVSLO že ima končne stopnje. Kako naj zdaj upraviči stroške za nakup novih za vse oddajnike. Pa zaradi obveznega razpisa traja 5 let, da to kupi. Norvežani imajo samo 9 mesecev časa in imajo svoje dobavitelje oddajnikov pri katerih dobijo posebne cene. Razlogov za ločene oddajnike je še veliko več.

Že pri močnejših analognih oddajnikih se zvok in slika, ki sta veliko bolj skupaj kot sosedni kanali, brez težav združujeta z diplekserji. Tukaj je opisano, kako so naredili diplekser za 3 analogne in 6 digitalnih oddajnikov za isto oddajno anteno:

http://www.omikk.bme.hu:8080/cikkadat/b ... 2bol10.pdf
Citiram:
potrebuješ poseben ojačevalnik s širino dveh kanalov, česar ni na trgu
Kot sem že omenil, se v Španiji oddajajo 4 SFN multipleksi po celi državi na kanalih 66-69. Ker je operater kanalov 67 in 68 drugi kot kanalov 66 in 69 tudi zaradi tega in drugih razlogov uporabljajo ločene oddajnike za vsak kanal. Pri sprejemu za večje hiše uporabijo 4 enokanalne, 2 dvokanalna ali en štirikanalni ojačevalnik. Zato je na trgu tega en kup. Samo v Googlu poiščeš amplificador bicanal TDT.
Citiram:
Hmm, meni se pa to ne zdijo visoke vrednosti, ker gre za zgornje obmocje UHFa
V LJ je na anteni DAT-45 (http://www.televes.com/ingles/producto/ ... tennas.pdf) za kanal 58 (POP TV Krvavec 20 kW ERP http://www2.24ur.com/naslovnica/corp/od ... poptv.html) 15 dB več signala kot na kanalu 37 (Krvavec+Krim). Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 15:36 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Združilnike za priklop DVB-T oddajnikov na eno anteno izdeluje tudi ELTI:
http://www.elti.com/Datoteke/PDF2007/03 ... _DVB-H.pdf

Ne vem zakaj se ti zdi tako "nedosegljivih" 100 KW ERP (50dBW).
To je približno 5 KW oddajnik z 16 dB gainom antenskega sistema.
(brez upoštevanja dušenja v kablih in združilnikih). Torej nekje do 20 dB gain UHF antenskega sistema, kar mislim da Krvavec ima.

Učka ima v tem trenutku 1 MUX 100KW ERP (5KW oddajnik).


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 16:26 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
"Nedoseglijive" se mi sploh ne zdijo te moči. Sem prav vesel, da bo malo več signala (če bo to res). MUX A dela z relativno nizkimi ERP-ji (vsaj primerjalne meritve kažejo to), zato pravim, da bo imel MUX B (v primerjavi z A-jem) visoke moči. In glede na to, da se že MUX A dobi precej dobro s sobnimi antenami bo MUX B pri toliko višjih močeh kljub visoki frekvenci še boljši. Pa še za majhne antene kot npr. na mobilnih telefonih je visok kanal boljši.

Tistih 1000 kW ERP na Pohorju je pa še iz časov, ko v Avstriji ni bilo privatnih programov in so upali tudi na gledalce skoraj do Dunaja. Danes po mojem ni več razloga za tako moč na Pohorju. Razen če bi politika hotela to.

Sem pa slišal nekje, da HTV razmišlja o predelavi sedanjih analognih oddajnikov na digitalno ob prenehanju analognega oddajanja, s čimer bi se digitalne moči v primerjavi z danes precej dvignile. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 16:56 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
RTVSlo DVB-T je "podhranjen" z močjo. Upam da so to samo zasilne rešitve v prehodnem obdobju, ter da se bo potem dejansko oddajalo z max dovoljenimi močmi (zlasti na višinskih točkah).

Vprašljivo je tudi, če bo MUX B dejansko štartal z max močmi (zaradi omejitev, ki jih predstavljajo antenski sistemi v obdobju paralelnega delovanja analog/digital). Meni se namreč ne zdi smiselno zaradi enega leta paralelnega obratovanja postavljati (ali predelovati obstoječe) antenske sisteme na dvojno moč. To so preveliki stroški. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 18:53 
Citiram:
ORF 1 HD ima tam od 11-16Mb/s...slika z EP v nogometu je bla enkratna in čisto primerljiva z HD feedi, kjer je hitrost tudi čez 50Mb/s in resolucija 1920X1080p...
S čim pa to slednje gledaš? Oziroma bolje rečeno, s čim to sprejemaš?

Aleš


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 20:30 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 12, 2003 11:24
Prispevkov: 4071
http://forum.sibila.si/viewtopic.php?t=7552
hvala da si me spomnil, sem malo popravil podpis :lol:
Eurosport ma v glavnem feede vse nekodirano, sam težko jih je dobit zadnje čase :(

_________________
Hekerju hvala, ker mi je samo podpis spremenil :-)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 25, 2008 22:31 
Citiram:
Glede različnih moči obeh muxev pa ne verjamem, bolj verjamem, da obstaja varianta oddajanje obeh kanalov z isto končno stopnjo in enako močjo, saj je združevanje dveh oddajnikov tako blizu na isto oddajno anteno praktično neizvedljivo.
Sicer so že drugi pisali, da to je izvedljivo. Pa naj temu še sam pritrdim. Na Pohorju sem namreč osebno videl tak združilnik za 66. in 67. kanal. Je pa res, da je vhod za 67. kanal takrat bil še prazen. No, tudi sedaj je gotovo še vedno prazen. Pravzaprav je na združilniku še tretji vhod, na katerega pride izhod iz starega združilnika, na katerem združijo analogna kanala 56 (SLO 2) in 59 (POP TV).

So pa tile združilniki velike zadeve, cele omare. Ampak se tudi vidi napredek. Novi združilnik za več kanalov in večjo natančnostjo je manjši od starega. Povezave med njimi pa izgledajo skoraj kot kanalizacijske cevi.

Aleš


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 65 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 5 6 7 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 44 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited