Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 13:46

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: To Avg 10, 2010 10:46 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Z instrumentom KWS AMA300 po menjavi SW-ja lahko merim tudi impulzni odziv, s katerim pri SFN omrežju lahko pomerimo razliko razdalj do oddajniških točk.
Na kanalu 37 je meritev korektna, instrument mi kaže -17,9km, ločljivost ima cca 250m, po http://prostor.gov.si/iokno/iokno.jsp pa je razlika razdalj od lokacije Kranj Labore do Krvavca in Krima -18,014km (lokacijo antene na Krimu sem določil s pomočjo kolega in slik - na navedeni spletni strani namreč oddajnika ne najdem. Skratka tu je rezultat brezhiben.

Na K64 so pa rezultati povsem nerealni. KWS mi kaže 38,9km preechota (verjetno Krvavec) pri signalu -15dB glede na Krim in 23,6km echota pri -23dB. Kaj naj bi ta echo bil mi ni najbolj jasno, verjetno Šance, ker je Kum cca 60° levo od smeri antene in se nanj ne vidi (naselje in nekaj malega gozda vmes). Lahko pa da so Šance preecho in Krvavec echo.

Po zgornji spletni strani razlike razdalj
Krvavec - Krim = -18014m
Šance - Krim = -10898m
Kum - Krim = 23486

Skratka Norkring sicer oddaja v SFN, samo da so med oddajniki enormni časovni zamiki, Krim za Krvavcem recimo zaostaja 70,9us - če mi KWS prav kiaže in glede na jakosti signala prav sklepam. Najhuje je, da je razlika med echotom in preechotom 62,7km, kar je že zelo blizu največ dovoljenemu, na kaki lokaciji a bo šla razlika preko maksimuma in bo štala.

Bo pa marsikaj več jasnega, ko instrument pritrogam domov in priključim na vrtljivo anteno.


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: To Jan 04, 2011 11:21 
Prosil bi za pomoč. Merim impulzni odziv DVB oddajnikov ter gledam tudi konstalacijski diagram. Zanima me sledeče:

- če gledam konstalacijski diagram in anteno obračam tako, da postane konstalacijski diagram povsem popačen (neprepoznaven), potem pa pri enaki usmeritvi antene priklopim zadevo na televizor in slika je brez napak, nič ne kocka, nič ne zaostaja...kaka enostavna razlaga zakaj?!


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Jan 04, 2011 12:42 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Konstelacijski diagram se riše tako, da se upošteva samo čas, ko se razni SFN signali prekrivajo z isto vsebino, ne pa tam, kjer je kakšen SFN signal že/še v drugem simbolu.

Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Jan 04, 2011 13:46 
No takole, sem posnel štiri primere, malo sem vrtel anteno po azimutu, tako da se je zadeva zaklenila na drug ''oddajnik''. Torej?

Primer 1: Slika[/b]
Primer 2: Slika[/b]
Primer 3: Slika[/b]
Primer 4: Slika[/b]


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Jan 04, 2011 18:40 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Lepa igračka :)

Pri FFT start imaš nastavljeno 2/8. To pomeni, da za razne meritve (tudi konstelacija) začne meriti pri 0µs - 2 x GI / 8 (=-56µs). Meri v trajanju GI (224µs, torej do 168µs). Ko ti kakšen signal pade bolj levo kot 56µs pred 0µs na levem zgornjem diagramu ali bolj desno od 168µs po 0µs, postane motnja.

Očitno so se odločili, da se FFT start nastavlja na roko in ga moraš zato prilagoditi glede na to, kakšen je impulzni odziv. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 05, 2011 7:45 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Ko se meni na KWS pojavi kanstelacija kot na drugi sliki (isto stanje je na prvi, le manj opazno), sem skoraj prepričan, da se mu ni uspelo najbolje spopasti s SFN signalom. Večkrat se namreč zgodi, da je slika taka, nato pa kar naenkrat ali ob majhni spremembi na anteni, konstelacija postane povsem enakomerna, brez značilnih manjših točk na sredi konstelacije. Itak mi pa ni jasno kaj na signalu bi lahko povzročilo tako konstelacijo. Načeloma fazni šum, samo potem bi bile oddaljene pike jajčaste, tu pa niso?
Skratka instrumentu verjamem, ko je konstelacija povsem enakomerna, ob neenakomerni pa sem večkrat opazil, da je MER kazal veliko boljše stanje, torej se je merilnik konstelacije definitivno slabo "zalockal" oziroma nacentriral.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 05, 2011 14:51 
peterdoo hvala, seveda, na to sploh nisem pomislil, ker sem mislil, da se zadeva avtomatsko prilagaja, s pravilno postavitvijo FFT pa deluje super:)

Kar pa se tiče razdalj med oddajniki pri MUX B, ki je opisana v prvem delu tega foruma pa je tako, da pri MUX B ne moremo vzeti razdalj za avsolutne, saj ima Norkring dejnsko SFN (za razliko od RTV) in na določenih oddajnikih imajo vnešeno zakasnitev zaradi boljše uskladitve več odajnikov, medtem ko ima RTV vnešeno zakasnitev 0us in pri njem pa potem držijo dejansko izmerjene razdalje


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Jan 05, 2011 18:19 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Po mojem pri Norkringu te zamude naračuna nek program tako, da je čim manj območij s signali izven GI in s pre echo. Pri RTVSLO pa to samo na roko popravijo, če se kje pojavijo težave (Pečarovci).

Drugače pa so pozicije oddajnih anten v teh dveh dokumentih (snameš in preimenuješ v .xml):

http://www.norkring.si/coverage/Norkrin ... _MUX_B.kml (http://maps.google.com/maps?f=q&source= ... 79&t=h&z=9)

http://www.oddajniki.si/dvbt/ge/kml.php (http://maps.google.com/maps?f=q&source= ... 79&t=h&z=9)


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited