Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 11:23

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: SFN, odboji in "tunerji"
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 10:32 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Cela zadeva sploh ni tako enostavna, kot bi si mislili. Na začetku sploh ni bilo mišljeno, da bi se šli SFN oziroma več oddajnikov na istem kanalu, zato preecho sploh ni bil predviden, pri samem razvoju frontend čipov (kao tunerji) pa načrtovalci vse bolj napredojejo. Skratka čisto možno je, da so na trgu naprave s "tunerji", ki ne prebavijo signale z močnim preechotom, vsi pa imajo težave z običajnimi echoti (odboji oziroma zakasnjenimi signali), včasih sicer ne, drugič pa je signala čez glavo, slike pa enostavno ni.
Skratka če smo se odločili za SFN (pa tudi če se nebi), bi moral nekdo poskrbeti za informiranje gledalcev kateri STB oziroma TV je optimalen za področje z ne najbolj običajnimi razmeramo. Le teh je lahko več tipov:
- preecho oziroma razmeroma močan signal, ki na sprejemno anteno pride pred najmočnejšim
- vrsta odbitih ali lomljenih signalov brez enega samega direktnega
- direktni + omenjeni v prejšnji točki
- signala iz dveh oddajnikov sprejeta v praktično istem času z manjšo razliko v nivoju

Marsikaj smo že obdelali po drugih temah, veliko pa se bo tega še nabralo.
Hudo je, da bomo vsi bolj ali manj tavali v megli, znanja imamo premalo, informacij o čipih v sprejemnikih nimamo, da bi lahko rekli ta čip je dober za ta in ta slučaj, le redke bodo antene postavljene z upoštevanjem vseh vedenj in ob uporabi dragih instrumentov.
Ker večina sprejemnikov kaže samo nivo signala, pri slabih oziroma specialnih sprejemnih pogojih brez dragega instrumenta težko karkoli naredimo, kdor ima drag instrument mora pa z njim služiti, ne pa se par ur zajebavati z eno samo anteno za en sam Mux.
Poleg tega pa izkušnje s sprejemniki kaj dosti ne povejo, razen če na veliko na različne načine problematičnih mestih preverimo sprejem z različnimi sprejemniki. Pa tudi to ni ne vem kaj, če sprejemnik nima BER indikatorja, včasih pa še to ni zadosti, lahko se nivo nekega echota le za malenkost dvigne in že se sprejemniku strena in ni sprejema. Po hišah so pa hodili strokovnjaki, ki bi montirali antene predno je bil drugi Mux v zraku. Pa saj, v 99% bo slika in ton, samo s kako rezervo?

Kakorkoli obračamo nekdo bi moral poskrbeti za osnovne informacije o sprejemnikih, je to RTV ali APEK ne vem, obema bi moral biti cilj čim večja pokritost pri čim manjšem številu oddajnikov in čim manjši moči. Žau ravno na tem področju, kjer je razlika med sprejemniki lahko največja in ni z ničemer definirana, APEK ni predvidel nobenega merila, vsaj ne spomnim se, da bi v zahtevah omenjali s kakimi signali se mora znati spopasti sprejemnik, povsod se omenjajo samo standardi, ki pa (vsaj v prvi različici) SFN-ja sploh ne predvidevajo.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 21:33 
Odsoten

Pridružen: Pe Mar 23, 2007 11:18
Prispevkov: 72
... bi moral nekdo poskrbeti za informiranje gledalcev ...

(Brez žalitve) sanja svinja o koruzi.

Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Sep 06, 2010 22:31 
Za Slovenijo je podjetje Sintesio pooblaščeno za preverjanje sprejemnikov in potrjevanje njihove primernosti za Slovenski trg (zeleni DIGI). V celoten postopek so vključeni tudi neki 'gabariti' impulznega odziva, ki naj bi ga sprejemnik zmogel premleti. Samo tisti normativi so se pisali na podlagi bolj malo izkušenj in so oprti bolj na standarde/priporočila.

V realnosti pa je mnogo različnih situacij, ki jih vsi sprejemniki ne obdelajo enako. Pri tem je odločilen postopek pozicioniranja FFT okna glede na časovni potek echo-tov. Obstaja ca. 5 načinov (morda so že iznašli kaketerga več). Vsak ima svoje prednosti in slabosti. Menda pa večina sprejemnikov uporablja kombinacijo vsaj dveh različnih načinov pozicioniranja FFT okna.
Za kakšno bolj točno informacijo pa bi morali povprašati proizvajalce.

Tehnični, se strinjam s tabo, da se zajo na trgu najti sprejemniki, ki ne bodo delovali posod, kjer neki drugi sprejemniki delujejo brez težav. Vesel bom vsake informacije o takih izkušnjah/ugotovitvah na terenu.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Sep 07, 2010 10:45 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Vsaj dokler je v etru še analogni signal, antenski sistemi pa ne prilagojeni, so problem velike razlike nivojev med različnimi signali oz. kanali, ki prekrmilijo FrontEnd čipe. V bistvu sploh ne gre več za tunerje in selektivni sprejem.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited