Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 17:33

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 26 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 9:48 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Ja možne so motnje ...
Zlasti če je bližnji oddajnik bočno na anteno (v minimumu antene), antena pa usmerjena proti oddaljenem oddajniku. To lahko precej zmede kakšen sprejemnik (eni sprejemniki tak signal bolje obdelajo kot drugi).


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 10:24 
Včeraj, 6.10.2010, so bile res težave s sinhronizacijo DVB-T oddajnika na Tinjanu, povezane z GPS signalom.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 10:36 
Odsoten

Pridružen: Ne Okt 03, 2004 14:49
Prispevkov: 827
@ozKartograf, a mi lahko nekaj razložiš. Namreč pred kakim mesecem je bila okvara na Skalnici in v tistem času nisem na 51 kanalu sprejemal ničesar kljub temu da imam anteno usmerjeno na Nanos in mi testni signal na 27ch lovi brezhibno. A je možno da je s Skalnice oddajnik še vedno oddajal a ne-sinhronizirano in da mi zato sprejemnik ni pokazal nikakršnega signala?. Verjetno da je, vsaj v času ko sem jaz preizkušal sprejemat z Nanosa neposredno na anteni.

_________________
Biti ali ne Biti oz Bajti?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 10:47 
Citiram:
Žal nisem strokovnjak zato sprašujem ali je možno da bi zaradi dovolj močnih odbojev od oddajnika Y v SFN le ti motili sprejem iz oddajnika X v SFN?
Dokler so vsi odboji časovno zvrščeni znotraj zaščitnega intevala, ne povzročajo motenj. V tem primeru lahko vseeno nastane problem, če je kakšen odbiti signal oddajnika Y enako močan, kakor signal oddajnika X. Še slabše je, če jakost Y še nekoliko niha nad in pod X. V takem primeru imajo sprejemniki hude težave.
Citiram:
Kaj pa da je signal z oddajnika Y direkten in prihaja bočno v anteno, medtem ko je signal iz oddajnika X indirekten (med oddajnikom in anteno je hrib). Antena je pa zelo usmerjena (20RD5 če jo kdo pozna).
Odvisno od 'skupnega izkupička', ki ga antena 'pobere'. Ko ima sprejemnik na vhodu le en dominanten signal, ni težav. Ko se najdeta dva najmočneša enake jakosti pa nastanejo težave s sprejemom.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 10:58 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
In kako bomo skupaj (RTV in monterji) taksne situacije resevali?

- zemenjava antene, ki je bla se pred pol leta dobra (saj smo vecinoma stranke ze digitalizirali)?
- zemenjava sprejemnika (ker nekateri slabse obdelajo GI kolobocijo)?
- preusmeritev antene v lokalni repetitor oz. izolacija enega od oddajnikov (signalov), s tem posledicno mozna izguba sprejema signala Multiplexa B?
- zmanjsevanje moci na sekundarnem (novo postavljenem SFN oddajniku-repetitorju)?
- preusmeritev panelnih anten na repetitorju v bolj mikro lokacijo v kamor je namenjeno dodatno % pokrivanje z repetitorjem?
- razno... vse (stranke) kar je bilo digitalizirano se pred pol leta naj bi imelo vsaj 1 leto garancije? tu mislim predvsem na ponovna posredovanja/nastavljanja v smilu casovno ovrednotenega dela.

Prosim za komentarje predvsem s strani OZ.


Zadnjič spremenil yunnowho, dne Če Okt 07, 2010 11:01, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 11:01 
Citiram:
@ozKartograf, a mi lahko nekaj razložiš. Namreč pred kakim mesecem je bila okvara na Skalnici in v tistem času nisem na 51 kanalu sprejemal ničesar kljub temu da imam anteno usmerjeno na Nanos in mi testni signal na 27ch lovi brezhibno. A je možno da je s Skalnice oddajnik še vedno oddajal a ne-sinhronizirano in da mi zato sprejemnik ni pokazal nikakršnega signala?. Verjetno da je, vsaj v času ko sem jaz preizkušal sprejemat z Nanosa neposredno na anteni.
Najverjetneje je bi sprejem nemogoč zaradi izpada sinhronizacije. Da bi ti dal lahko točnejši odgovor, bi moral vedeti kdaj in kje si se soočal s tem problemom.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 12:26 
Odsoten

Pridružen: Ne Okt 03, 2004 14:49
Prispevkov: 827
Citiram:
Citiram:
@ozKartograf, a mi lahko nekaj razložiš. Namreč pred kakim mesecem je bila okvara na Skalnici in v tistem času nisem na 51 kanalu sprejemal ničesar kljub temu da imam anteno usmerjeno na Nanos in mi testni signal na 27ch lovi brezhibno. A je možno da je s Skalnice oddajnik še vedno oddajal a ne-sinhronizirano in da mi zato sprejemnik ni pokazal nikakršnega signala?. Verjetno da je, vsaj v času ko sem jaz preizkušal sprejemat z Nanosa neposredno na anteni.
Najverjetneje je bi sprejem nemogoč zaradi izpada sinhronizacije. Da bi ti dal lahko točnejši odgovor, bi moral vedeti kdaj in kje si se soočal s tem problemom.
Ne spomnim se točnega datuma. Bilo pa je v času ko je bilo tudi uradno obvestilo na http://www.rtvslo.si/dvb-t/stanje.php , da je oddajnik v okvari.
In prav možno, da ravno v času poizkusov vzpostavitve sinhronega oddajanja.

_________________
Biti ali ne Biti oz Bajti?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 14:15 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
yunnowho,
Mislim, da želiš nemogoč odgovor in ti ga niti OZjevci ne morejo dati.
Glede rešitev pač velja vse našteto , pač odvisno od primera do primera.
Odgovornost za postavljene antenske sisteme v času, ko se situacija spreminja iz dneva v dan, ko analogna TV še ni izklopljena, ko sosedje v Italiji imajo še popolen kaos in ko slovenski MUXi še niso v celoti postavljeni pač ne more prevzeti nihče.

Verjetno bi ob vsaki montaži to stranki moral vsak montažer jasno in glasno povedati: Možno je, da bo treba antenski sistem še spreminjati!


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 14:26 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
Ma jaz to vem, samo zelim vseeno slisati komentar z oddajniske strani.

Prakticno se nismo povsem okusili kislega jabolka digitalizacije ;-)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Okt 07, 2010 14:50 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Za pecelj ga držimo v temi in ugibamo kaj bi to bilo :)


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 26 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 41 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited