Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 7:25

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 21 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Mar 15, 2011 11:59 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Problem je v tem, da so geografske razdalje večje od 67 km in je recimo Trdinov vrh marsikomu več kot 67 km bolj stran kot eden od "ljubljanske trojice" (Krvavec, Krim, Kum), signala je pa še dovolj. Vsi taki sploh ne bi mogli sprejemati, ker bi bila razlika izven GI. Zato jim poskušajo razliko skrajšati pod 67 km, tako da jim šibkejšega od obeh oddajnikov (to je tisti, ki jim je bližje) oddaljijo in s tem virtualno zmanjšajo razliko razdalj.

To, da se z usmeritvijo antene signale postavi v ustrezno relacijo moči, pokaže, da je pri DVB-T zelo pomembno, da so moči oddajnikov konstantne in naj bi se po postavitvi mreže ne spreminjale več. Vsaka sprememba moči ali dodajanje oddajnikov lahko povzroči, da se tistim, ki so odvisni od relacije moči signalov, podre sprejem.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Mar 15, 2011 21:11 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Ne vem no, če so znotraj GI je čisto vseeno kaka so razmerja moči, seveda če sprejemnik obvlada preecho. Meni vsi sprejemniki v bajti delajo OK, le KWS-ju se na merilniku BER-a in konstelacije sprejem ruši ali pa ga sploh ni, med tem ko v ozadju poslušam zvok - ima pač en tuner za sprejem in enega za meritve in slednji ima z "dolgim" preechotom hude probleme, manjše pa s kratkim - vsaj taka je moja praksa.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Mar 15, 2011 21:59 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Za razmerja moči pravim predvsem iz naslednjih treh razlogov:
- Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 16, 2011 11:13 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Verjetno in edino smiselno bi bilo, da je pri vsem tem neka histereza, torej da sprejemnik ne preklaplja med oddajnikoma za vsak premik 100m oddaljene smreke. Skratka marsikaj je odvisno od sprejemnikov in njihovih strategij.
Sicer je pa Kartograf to že omenjal, strategij je več in če smo čisto malo perfekcionistični, bi moral Sintesio to preveriti.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 16, 2011 15:59 
Sta se pa temeljito 'razgovorila' o zakasnitvah in virtualnih premikih oddajnikov.
Osebno raje govorim le o zakasnitvah, tisti 'premiki' pa znajo ustvariti tudi napačno predstavo od dejanskem učinku zakasnitve.

Problem trenutne situacije sta Krvavec in Trdinov vrh, ki sta med sabo oddaljnena 85km, njuni vplivni področji pa se močno prekrivata, pravzaprav oba oddajnika ležita znotraj obeh območij. Torje ne gre brez interferenc. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 16, 2011 22:46 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Kaj točno misliš pod interferenčno območje? - kjer je en zadosti močan signal izven GI?

Pri taki razdalji in kar precej hribovja vmes in nizkem Trdinovem vrhu, bo na Gorenjskem verjetno minimalno problemov, na Dolenjskem pa veliko.
Ker ste Trdinov vrh zakasnili, bo cela Dolenjska imela Krvavec znotraj zaščitnega intervala in ne bo interferenčnega območja.

@Kartograf: Ă

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Mar 17, 2011 2:46 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Skoraj sočasni signali po mojem ne bi smeli povzročati nobenih težav. Tega je ogromno že zaradi refleksij pri napeljavi, odboja od sosednjih stavb,... Pač vsakič, ko signal z istega oddajnika pride po dveh skoraj enako dolgih poteh.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Mar 17, 2011 9:13 
Citiram:
Kaj točno misliš pod interferenčno območje? - kjer je en zadosti močan signal izven GI?
Sem preveč površno napisal, kar sem mislil...
Pod "območje možnih interferenc" imam v mislih tisto območje, kjer pride nek signal izven GI-ja. Interferenca DAali Ne pa je potem odvisna od nivojev.

Sočasni prihod dveh signalov ni problem. Vsaj opazili še nismo tega.
Teoretično bi sicer lahko v takem primeru dobil tudi kakšen pojav v smislu destruktivne interference, ki v primeru enakih po jakosti vodi v 0dB efekt. Ampak v praksi se po moje tega ni treba hudo bati. Ă


Zadnjič spremenil ozKartograf, dne Če Mar 17, 2011 9:17, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Mar 17, 2011 9:17 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Ja ampak ravno to je pri meni po moje problem na sprejemu iz home made repetitorja za avstrijska K24 in K30. Signal se odbije od asfalta in navkljub 40dB SNR je MER pod mejo (<15). Pri sosedu, ki v smeri repetitorja nima asfalta ampak hiše, pa tega efekta skorajda ni.
Sam moram dati anteno v zelo specifično lego, kjer je skupnega signala cca 10dB manj kot na maksimalni legi, MER je pa cca 25dB, na enem kanalu celo 30. Pri obeh pa je pri anteni na maksimalnem signalu sprejem nemogoč ali vsaj čisto na meji.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Mar 17, 2011 9:31 
Citiram:
Ja ampak ravno to je pri meni po moje problem na sprejemu iz home made repetitorja za avstrijska K24 in K30. Signal se odbije od asfalta in navkljub 40dB SNR je MER pod mejo (<15). Pri sosedu, ki v smeri repetitorja nima asfalta ampak hiše, pa tega efekta skorajda ni.
Sam moram dati anteno v zelo specifično lego, kjer je skupnega signala cca 10dB manj kot na maksimalni legi, MER je pa cca 25dB, na enem kanalu celo 30. Pri obeh pa je pri anteni na maksimalnem signalu sprejem nemogoč ali vsaj čisto na meji.
Pri tebi se dogaja veliko zanimivih reči. Ali je to lokacija, ki je navedena v vsakem tvojem postu? Bomo morali ob priliki priti na kakšne "laboratorijske vaje" ;)
Danes je naša merilna tam okoli in, če bo kaj časa, bosta še malo naokrog zavila.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 21 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited