Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Ne Apr 28, 2024 11:05

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 85 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 15 6 7 8 9 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Maj 27, 2010 18:10 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
@rdarko
Citiram:
In vse bolj pogosto slišim: "Naši so fuknjeni". Nisem pa siguren, na koga to dotični konkretno misli, na RTVSLO ali APEK, ali kar na obojne. Nerad postavljam podvprašanja.
Kot da si prebral moje misli .......


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Maj 27, 2010 22:19 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Citiram:
Najbolj šokantna informacija, pa mi je ta, da bi se ob ukinitvi analognih oddajnikov s 1.12.2010 s Pohorja oddajjalo z dvojno močjo oz. celo s 5 KW. Pa to bo ja skupaj z Bočem in Plešivcem skoraj vsaka luknja pokrita na vzhodu.
To bi bila po moje zelo dobra rešitev za doberšen del Slovenije, še zlasti, če bi uporabljali spodnje kanale. Velika moč omogoči dober prenosni sprejem in uporabo sobnih anten, v luknjah pa skrbno postavljena antena na nizkih kanalih dela čudeže.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 28, 2010 7:09 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Zavedat se je treba, da dvojna moč pomeni zgolj 3dB signala več.
V sprejemnem signalu je to izboljšanje za faktor 1.41.
Torej bo tisti, ki je na meji sprejema (kockanje) res nekaj pridobil, ampak tam pa kjer signala ni (oziroma ga je krepko premalo), pa tudi dvojna moč ne bo pomagala ...


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 28, 2010 7:35 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Se razume, samo po tej logiki bi bili oddajniki moči kakih 10W, toliko, da lahko obratujejo na akumulator od fičota - če zmanjka štroma :) saj podvojitev skorajda nič ne prispeva :)
Moraš pa vedeti, da dvojna moč pomeni za 40% večji domet, kar pa sploh ni malo oziroma je podvojeno področje. Upam, da se nisem kje na uč zakvačkal.
Hotel sem pa samo rečt, da je pri DVB-T precej bolj smiselno kot pri analogni, povečevati moč glavnih oddajnikov in zmanjšati število pretvornikov.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 28, 2010 13:23 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
No čakaj, ne moreš primerjati 10W in 5 ali 10 KW.

To bi bila razlika za 27-30 dB, oziroma za cca 700 x po napetosti

Res pa je, da bi 3 dB pomenilo 40% več dometa. A to je zgolj teorija za prazen prostor. V resnici imamo opravka z relnim svetom z vsemi ovirami, ki so na poti od oddajnika do sprejemnika.

Morda bi na ravnini kot je Prekmurje res kaj pomenilo (morda tudi zato ta razmišljanja).
Drugje pa močno dvomim, da bi imelo smisla kuriti dvojno energijo, da pokriješ eno vas ali naselje več s slabim signalom, če pa z lokalnim SFN oddajnikom lahko omogočiš pokrivanje z nekaj 10W.

In ne pozabimo, da velike moči niso hec. Običajna enačba je da problemi rastejo s kvadratom moči.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 28, 2010 21:33 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Saj sem se samo hecal, zato 2 smeškota. Ampak pri 5kW bodo TV "tranzistorji" nekaj normalnega, v vsakem prostoru bo dovolj signala za prenosni sprejem. V doglednem času bodo na voljo mobilci z DVB-T...

Meni to veliko pomeni, ker sedaj sem pod Krvavcem in prenosno dobim samo "poduhovljen" :) prvi program in kup šuma na ostalih.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Maj 30, 2010 22:07 
*****
Hvala obema za zgornje poste. Sem nekaj novega pogruntal, glede mojih raziskav okrog sprejema z Boča in Pohorja na K66. Ostala mi je le še ena nejasnost. Pred časom sem nekje bral, pa se ne spomnim kje, in sicer, naj bi se, pri hkratnem sprejemu istega muxa z dveh oddajnikov, ki oddajata na istem kanalu, signali seštevali. Upam, da sem se pravilno izrazil :roll: . Prepričan sem, da se pri meni dogaja nekaj podobnega. A ve kdo kaj o tem?

*****
Počasi bomo zaključili tudi to zgodbico o testnem oddajanju na K27.
Za zdaj še neuradna informacija: Testiranje na K27 je pokazalo, da se sprejem programov na K27 boljše obnese kot na K66, zato bi naj prišlo do prestavitve K66 na K27. Kdaj pa? Upam, da se zadeva ne bo vlekla tam do leta 2015 :) .


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Maj 31, 2010 9:59 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
Znanec me je že nekajkrat prosil, da mu naj pogledam Bravio 32W4000. Namreč ne delajo mu slovenski programi, ostali pa brez problema. Pogledam in vidim, da se je celoten multipleks prestavil na iz K66 na K27 :shock: Ponovno poskeniram in shranim, dela nekaj dni potem ista zgodba. Resetiram cel TV in poskeniram ter nastavim vse še enkrat, nekaj dni dela in spet enaka zgodba :shock:
Zdaj sem mu nastavil K45 (Kum, Trdinov Vrh?) in bomo videli kako bo.
Zdaj ne vem, če je kriv TV ali pa čaranje s signalom s Pohorja.

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Maj 31, 2010 10:17 
Odsoten
Ponudnik
Uporabniški avatar

Pridružen: Pe Jan 16, 2004 18:08
Prispevkov: 922
To je zato, ker software reagira na spremembe v tabelah programov in shrani tisto frekvenco, ki je močnejša ( verjetno pa upošteva tudi kvaliteto, vsaj logično bi bilo ). Ker pa je 27 kanal delal le občasno, očitno TV ni " prevekslal " nazaj na 66 kanal. Sedaj bi moral imeti zopet mir :) , do nadaljnega.

Primož PINOSAT

_________________
Spletna trgovina : http://pinosat.ruf.si

PINOSAT, 041-266-494


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Maj 31, 2010 11:04 
Odsoten

Pridružen: To Jan 20, 2004 12:25
Prispevkov: 659
Citiram:
Znanec me je že nekajkrat prosil, da mu naj pogledam Bravio 32W4000. Namreč ne delajo mu slovenski programi, ostali pa brez problema. Pogledam in vidim, da se je celoten multipleks prestavil na iz K66 na K27 :shock: Ponovno poskeniram in shranim, dela nekaj dni potem ista zgodba. Resetiram cel TV in poskeniram ter nastavim vse še enkrat, nekaj dni dela in spet enaka zgodba :shock:
Zdaj sem mu nastavil K45 (Kum, Trdinov Vrh?) in bomo videli kako bo.
Zdaj ne vem, če je kriv TV ali pa čaranje s signalom s Pohorja.
Enako se je zgodilo na Panasonic plazmi

_________________
T2 na Telekom optiki


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 85 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 15 6 7 8 9 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 71 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited