Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Če Mar 28, 2024 15:41

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 Naslednja
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: So Nov 23, 2013 10:12 
indoor antena mi seveda ne lovi zadovoljivo MUX C (le 40% je), odkar so OddajnikiRTV znižali moč signala za komercialne - čakajo izgleda denar za gumb zavrtet - ker ne mi rečt da so šli šibkejše ojačevalce za MUX C vgrajevat kot jih imajo za MUX A:) Prej na MUX A so bili vsi 80% (in SLO1,2,3 je še vedno 80%)

Ker imam od zunaj že napeljan coax kabel na satelitski krožnik, ne bi pa vlekel še enega,
bi rad za zunanjo DVB-T anteno uporabil kar ta coax kabel. Mi bo uspelo ? kaj potrebujem ?

Mojstri,
- Katero zunanjo anteno priporočate ? (da bi po možnosti še avstrijske DVB-T lovila)
- priporočate še kak ojačevalec (potem moram verjetno še kanale povedat)
- Kakšen razdelilec zunaj (da bo uspešno združil oba signala brez šuma v en kabel)
- Kakšen razdelilec noter v sobi (da bo uspešno razdružil oba signala brez šuma) - ja rabim razdružit, ker imam DVB-T na TVju, DVB-S pa na receiverju.
- še kak ojačvalec/filter signala noter v sobi, da bo vse ok in čista slika ?

pošljite kak URL :)
Thanx!


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: So Nov 23, 2013 13:07 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Oddajniki MUX-C imajo enako moč kot MUX-A.
Je pa za MUX-C manjše število oddajnikov in slabši FEC.
Oboje je po zahtevah APEKa.
Za večje število oddajnikov ni problemov, ampak za to se morajo strinjati tisti, ki oddajajo preko MUX-C. Namreč to pomeni tudi večjo ceno oddajanja. So pa neke govorice, da bi do nekega povečanja števila oddajnikov prišlo .......

DVB-T in DVB-S se da skupaj združiti z združilnikom:
http://www.antene-zupancic.si/povezoval ... p-433.html

Če boš sprejemati signale iz več smeri (tudi Avstrijo), boš moral antene združiti z uglašenimi kretnicami in (ali ojačevalci).
Torej uglašeno na določene kanale. Za napajanje teh ojačevalnikov boš do podstrešja (oziroma tam kjer boš imel te antene) moral potegniti tudi kabel za napajanje. Namreč preko istega kabla ne boš mogel napajati LNB in DVB-T ojačevalnike


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: So Nov 23, 2013 20:15 
Super. Hvala za združilnik!

Katero naj pa anteno vzamem ? Je kaj odvisno na katerih kanalih sta pri meni MUX A in MUX C ?
In ne bom zaenkrat nič kompliciral z ojačevalnikom, samo na coax bi jo priklopil. Je to sploh možno/dovolj z zunanjo anteno ?
A moraš vedno pri teh zunanjih antenah imet tudi napajanje prek coaxa ?


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: So Nov 23, 2013 20:31 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Niti slučajno ne vem kakšne pogoje sprejema imaš in kakšna je dolžina kabla.
Zato je lahko karkoli rečem narobe.

Sicer od viška ne boli glava...
Zato lahko vzameš nekaj takega:
http://www.antene-zupancic.si/zunanje-t ... p-732.html

Če ne boš imel nobenega ojačevalca, potem ne potrebuješ napajanja.
Uporabiš prej omenjeni delilnik pri anteni za združitev in še enega pri TV za razdružitev

PS: Ne pozabi še na zadostno količino F konektorjev za kabel, ki ga boš uporabil (glede na debelino kabla)


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: So Nov 23, 2013 20:47 
Ker imam z navadno "palco" znotraj sobe odličen MUX A signal, domnevam da bo antena zunaj
itak razturala :) Tudi MUX-C, ki je znotraj pač le 40%. Coax kabla je kar enih 30m.

Je v antenah sploh kaj veliko razlike, in bi z P-47
http://www.antene-zupancic.si/zunanje-t ... p-973.html
res bilo kaj bolje kot z P-43 ?
ali s takimi za 100€ še toliko bolje ?

Vidim, da si mi fajn svetoval kar 21-69 cel spekter, da bom še malo vrtel in poskusil
z njo AUT MUX dobit, da vidim ali kasneje sploh komplicirat z dvema ločenima antenama AUT+SLO:) ?
So tiste antene za bolj ozko podrocje (21-37) res toliko boljše ?


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Ne Nov 24, 2013 7:45 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Seveda so razlike med antenami.
Več dB kot ima bolje je, vendar pa če je signala dovolj, teh dodatnih dB ne potrebuješ.

Če pa signala ne bo dovolj, pa si boš zaradi dolžine kabla verjetno moral omisliti ojačevalec.

Saj pravim, da ne vem kakšne pogoja sprejema imaš in je zato nemogoče pametno svetovati

Lahko celo, da imaš MUX-A in MUX-C iz različnih smeri
To je možno če MUX-A sprejemaš iz nekega lokalnega oddajnika, ki nima MUX-C


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Po Dec 02, 2013 17:21 
Citiram:
Oddajniki MUX-C imajo enako moč kot MUX-A.
Je pa za MUX-C manjše število oddajnikov in slabši FEC.
Torej domnevaš, da pri meni MUX A lovim iz 2 ali treh oddajnikov in je zato 80% signala,
MUX C pa le iz enega in je zato le 40% ? Sem do sedaj domneval, da so isti programi na različnih oddajnikih
na različnih frekvencah ? ni tako ?


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Po Dec 02, 2013 18:52 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Oddajniki v isti regiji so na isti frekvenci (SFN) (razen redkih izjem).

Nisi me popolnoma razumel.
Mux-A ima bistveno več oddajnikov. Zato je možno, da imaš tudi kakšen lokalni oddajnik v bližini. Ta ima močen signal.
Za MUX-C pa imaš morda najbližji oddajnik bistveno dlje in ima zato šibek signal.


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Po Dec 02, 2013 21:22 
Citiram:
Oddajniki v isti regiji so na isti frekvenci (SFN) (razen redkih izjem).

Nisi me popolnoma razumel.
Mux-A ima bistveno več oddajnikov. Zato je možno, da imaš tudi kakšen lokalni oddajnik v bližini. Ta ima močen signal.
Za MUX-C pa imaš morda najbližji oddajnik bistveno dlje in ima zato šibek signal.
Ja, sej je enako. Ker si zavrnil mojo domnevo, da imajo različni oddajniki različne frekvence za iste programe, mi je tudi tole da sprejemaš bližnjega/daljnega postalo razumljivo.

A pri meni lahko, da je še en drug špas v igri:
Z zasukom sobne entene za 90 stopinj, sem dobil super MUX C signal, MUX A pa je ostal enako dober.
Je možno da iz istega oddajnika MUX C seva horizontalno, MUX A pa vertikalno, oba enako močno ?
(čeprav me potem čudi, zakaj mi MUX A ni padel na 40% -- verjetno zato ker A dobim iz bližnjega oddajnika, C pa iz daljnega)


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: To Dec 03, 2013 5:40 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Če sta oddajnika MUX-A in MUX-C na isti lokaciji, običajno uporabljata skupno anteno.
Torej bi polarizacija morala biti enaka.

Pri sobni anteni pa je vsem skupaj zelo nedefinirano. Namreč v prostoru se signali večkrat odbijajo od sten. Vsak odboj pa spremeni polarizacijo. Ker so odboji odvisni od frekvence, je možno, da do tvoje sobne antene pridejo z različno polarizacijo.
Ta pa je lahko karkoli med horizontalno in vertikalno. Torej če ti prihaja signal na anteno z "naklonom" 45 stopinj, bo sprejem v horizontalni in vertikalni poziciji sobne antene enak.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 Naslednja

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited