Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 20:31

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 26 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Dec 13, 2008 19:59 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
Ena zanimivost, morda :wink: in sicer moj brat je pred dnevi kupil LCD TV Sony Bravio KDL32W4000. Priključil sem mu strešno anteno (Inglar) obrnjeno na Pohorje in glej ga zlomka poskenira oba avstrijska muxa, slovenski mux ter hrvaški mux z Ivanjščice. Torej nobenih kretnic, filtrov razen seveda širokopasoven ojačevalnik VPO (Inglar).
Torej z eno anteno dobiš vse kar je trenutno digitalnega. Kul! :lol:

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Dec 14, 2008 9:02 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Ni pa rečeno, da bo vedno mogoč sprejem vseh programov....
Propagacija in odboji so zelo odvisni od vremenskih pogojev.
Kot radioamater ti povem, da na UHF področju sneg lahko naredi "čudeže". Zasneženi hribi naredijo take fantastične odboje in omogočajo zveze, ki jih sicer lahko samo sanjaš.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Dec 14, 2008 10:23 
Odsoten
Ponudnik
Uporabniški avatar

Pridružen: Pe Jan 16, 2004 18:08
Prispevkov: 922
Malo ti pa pomaga tudi logaritemska antena, ki si jo verjetno uporabil, saj si ravno v pravi poziciji zanjo. Enako gre tudi pri nas , kjer so oddajniki razporejeni v smeri naprej in nazaj, ti pa imaš kar močen signal z leve in desne ter odspredaj.

Primož PINOSAT

_________________
Spletna trgovina : http://pinosat.ruf.si

PINOSAT, 041-266-494


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Dec 14, 2008 13:01 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
To so pa prednosti DVB-T signala, ker iz izkušenj vem, da pri analognem bi bila slika avstrijskih in hrvaških programov dvojna oz. popačena, tu smo pa pač pred dejstvom ali je ali pa je ni. :wink: Vendar pa vseeno slika na CH42 s Sljemena močno kocka, tako da hrvate sprejemam z Ivanjščice, ki je bolj blizu smeri Pohorja.
Anteno imam Inglar TV 4591, ki pa je bila med dražjimi ko sem jo kupil pred kakimi tremi leti.

Bi se pa montiranje zelo pocenilo, če bi bila tudi oba slovenska in hrvaška muxa v 5. bandu, avstrijski pa v 4. Samo lepo dve anteni in kretnica za združitev 4. in 5. banda, ki jo lahko sam narediš doma in to je to. :roll: Edino MaĂ°ari, za katere pa itak ni interes, razen par kilometrov vzhodneje od mene, kjer je dvojezično ombočje.

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Dec 14, 2008 22:22 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Kako pa lahko sam doma narediš kretnico za 4. in 5. band. No ja, narest jo je enostavno, če anjdeš kondije in prav naviješ špulce, problem jo je uglasiti in to tako, da ni polovica kanalov u k***u.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Dec 14, 2008 22:49 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
Do zdaj sem ročno navil tuljave, nabavil kondenzatorje, pospajkal po shemi in stvar deluje zelo dobro. Na vhodu za 4. band imam priključeno anteno in spremljam program na CH38, ki je zadnji v 4. bandu, na vhod za 5. band pa imam priključeno anteno s katero spremljam programe z začetkom na CH45 in stvar deluje. Ne vem sicer, če je točno meja med CH38 in CH39, kjer bi naj bilo teoretično, mogoče reže komaj pri CH45,ampak za moje potrebe dela odlično. Mogoče je malo problem pri kanalih na koncu 4. in na začetku 5. banda.
Tudi jaz sem bil skeptičen glede tega ali bo stvar v redu špilala, ker s tako visokimi frekvencami ni hec, ampak sem zelo zadovoljen.

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Dec 15, 2008 7:28 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
To pa ne gre tako enostavno, verjetno bi dobil boljše rezultate z naavdnim delilnikom/združilnikom ali da kar skup zvežeš obe anteni.
Pri kretnici igra zelo veliko vlogo postavitev elementov in tiskano vezje, sploh pa dobra kretnica zahteva veliko uglaševanja. Sploh pa stvar ne dela dobro na mejnih kanalih in to ne samo enemu ali dveh - razen seveda če gre za vrhunsko zadevo vredno veliko več kot kanalni ojačevalniki in filtri za vse kanale.
Zavedati se moraš, da je kretnica namenjena združevanju s čim manj dušenja (1-2dB), ti si brez uglaševanja verjetno v rangu 10dB, združilnik pa ima 4dB.

Si stvar zvezal po zraku ali si si naredil tiskanino - po načrtu?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Dec 15, 2008 8:52 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
Najboljši rezulat dobim, če elemente zvežem v kovinsko škatlo. Sem pa naredil kake tri komade in pri vseh je slabljenje (slabša slika pri analogni sliki) komaj opazno.
Kje si pa videl tiskanino? Vse kupljene kretnice, ki sem jih do zdaj odprl, so bili elementi po zraku, mogoče kak kanalni filter, ne vem.

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Dec 15, 2008 11:56 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Se kar strinjam s Tehnicnim! Kretnico ni težko narediti, a brez instrumentov sploh ne veš kje je uglašena in koliko dušenja ima. Take enostavne kretnice pa tudi nimajo nekga velikega razklopa. Pri močnem signalu je potem skoraj vseeno kje je uglašena, saj itak verjetno kaj več kot 10-15 dB ne boš dosegel. Za 7 kanalov razlike kot imaš ti, je verjetno razklop krepko manjši kot 10 dB.

Zato bo verjetno enako dobro deloval tudi navaden združilnik / delilnik.

Na DVB-T pa je zelo pomembna tudi prilagoditev (SWR), ki pa ti ga take kretnice lahko zelo pokvarijo (še posebej če niso dobro uglašene).

Kretnica je lahko narejena tudi na tiskanini. Za industrijsko izdelavo je to še bolj primerno, saj so tuljave lahko jedkane na vezju (kot linije). Seveda pa mora biti tiskanina primerna za VF.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Dec 15, 2008 12:32 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
Kakorkoli že, meni deluje BP.

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 26 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited