Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je To Maj 14, 2024 7:08

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Primernost trenutnih anten
OdgovorObjavljeno: Po Okt 26, 2009 9:24 
Pozdravljeni,

prosil bi za nasvet, glede na to da ste na tem forumu večinoma poznavalci. Sicer je moj primarni TV vir kar IPTV, vseeno pa sem si na strehi pustil antene za sprejem DVB-T.

Sprejem DVB-T bi si rad uredil, ker mi gre predvsem za Italijanske programe (prek IPTV so dostikrat zakodirani). Poleg tega pa sem upal še na oddajnik Učka, zaradi RTL-HR in NovaTV - ta oddajnik je v naših koncih menda ulovljiv (Nova Gorica).

Ker imam na strehi že nekaj anten, in ker je DVB-T sekundarnega pomena, bi poskusil iztisniti kar se da iz trenutne opreme. To pomeni, da vsaj zaenkrat novih anten ne bi kupoval, kvečjemu kakšen predojačevalnik in/ali združilnike. Prav zato pa potrebujem nasvet glede tega, za katero frekvenčno območje (kanale) so antene na fotografijah primerne, saj sam tega točno ne vem:

SlikaSlika

Trenutno imam priklopljeno samo anteno št. 3, ki je bila v preteklosti uporabljena za oddajnik San Michele, trenutno pa gleda proti Piancavallotu (in tudi oddajniku Col Gaiardin), od koder z njo prejemam muxe RAI-A, RAI-B, Mediaset-B. Sprejem je dober, vendar le občasno. Sklepam, da zato, ker imam med antenami in ojačevalcem predolg koaksialni kabel in mislim, da bom to težavo odpravil s predojačevalnikom, montiranim na drog. Imam pa nekako občutek, da je ta antena primerna za 21-69?

Antena št.2 je očitno VHF, v preteklosti je bila v uporabi za SLO1 (K06@Nanos).

Antena št.4 se mi zdi, da je bila uporabljena za Skalnico (SLO2@K23), vendar nisem prepričan. Prav tako ne vem, za katero območje je najbolj primerna.

Predvsem me zanima, ali lahko kdo oceni, za katero frekvenčno območje je najbolj primerna antena št. 1. V preteklosti je bila uporabljena za Koper (K27, Nanos), poleg tega je sprejemala še HRT2 (K29, Učka), vendar zelo slabo. Nekako sem računal, da bi jo ponucal za Učko (K53).

Tako da sem si zamislil, da bi antene uporabil na sledeč način:
- antena št. 1: Učka (mux HRT @ K53)
- antena št. 2: morda Pedrosa/Udine (mux BLU @ VHF)
- antena št. 3: Piancavallo, Col Gaiardin (muxi RAI, Mediaset, DFREE,...)
- antena št. 4: Skalnica (mux SLO @ K51)

Potrebujem kakšen dobronameren predlog za zgornjo konfiguracijo.

Glede združevanja: slovenski signal je zaradi bližine itak dovolj močen, da pride skoz brez težav. Hrvate na K53 bi lahko motil edino kanal Serenissima, vendar ne nameravam obrniti nobene antene proti oddajniku San Michele. V skrajni sili lahko anteno za HRT skrijem za dimnik.

Za kakršnokoli pomoč se že vnaprej zahvaljujem.
LP


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Okt 26, 2009 10:49 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Prvo moram povedati, da velja stari pregovor:
"Bolj kot drek mešaš, bolj smrdi"!

Antene:
1) težko reči. Vsekakor UHF, ne morem pa trditi da je za IV in V band (vse kanale od 21 do 69)
2) VHF
3) logaritemska UHF (band IV in V)
4) kanalska UHF antena (skupina kanalov; glede na tvoj opis v IV bandu)

Kot prvo bi elimiral VHF anteno, saj dolgoročno ni pričakovati, da bodo oddajali DVB-T v VHF bandu (kljub temu da je trenutno oddajnik za Udine)

Kot drugo ne bi gradil antenskega sistema s starimi antenami (pri tem "stara" mislim vsako anteno, ki je kakšno leto stara), ki so "zmahane" od burje in "požrte" od žvepla in smoga (vidim bližino dimnika).

Za sprejem iz Coll Gaiardin /Piancavalo bi izbral kakšno boljšo anteno (več ojačenja in z možnostjo ugraditve predojačevalca v priključno škatlico. npr:
http://antene-zupancic.si/trgovina/cata ... cts_id/187
in predojačevalec:
http://antene-zupancic.si/trgovina/cata ... cts_id/231

ali:
http://antene-zupancic.si/trgovina/cata ... cts_id/810
in predojačevalec:
http://antene-zupancic.si/trgovina/cata ... cts_id/813

Ker imaš očitno sprejem Učke tudi izredno slab, bi enako kombinacijo uporabil tudi tam

Za Slovenske programe ne bi dajal posebne antene, ker bi moral skozi anteno proti Učki dobiti tudi Nanos in Slavnik, ter verjetno tudi Skalnico in Trstelj (če ne s to anteno, pa z s tisto ki jo imaš proti Italiji)

No in zdaj smo pri dreku...
Vsaka antena bo najbrž delovala dobro, ko pa boš zadevo združil, bo verjetno katastrofa.
Sam imam iste težave, ki jih poskušam rešiti s sesalnimi krogi (notch filter), s katerimi zadušim motilne kanale od druge antene. Neki rezultati so in sem nekatere kanale uspešno združil, a se pri večih kanalih stvari zakomplicirajo, ker prihaja do prevelikih neprilagoditev, ki močno poslabšajo BER. Uglavnom še delam na tem ........ Najbrž bom naredil "custom made filtre" ... (primerno za zimsko igračkanje :) )

Malo tudi razmisli glede Col Gaiardin in Piancavalo. Naslednje leto bodo ugasnili analogne oddajnike v Friuli Venezia Giulia. Zato bodo morali postaviti kakšne DVB-T oddajnike bližje Gorici, kar bi ti moralo zagotavljati boljši sprejem


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Okt 26, 2009 10:54 
Pravilno si ugotovil - K51 s Skalnice lovim že z anteno, ki je usmerjena proti Furlaniji.

Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Okt 26, 2009 11:14 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Sicer malo pozno glede na bodoča slaba vremena, ampak če ujameš še kakšen dan, potem malo eksperimentiraj z Učko......
Napelji samostojen kabel od antene za Učko do TV sprejemnika. Tako boš ugotovil, če potrebuješ boljšo anteno, oziroma ali je sploh možen sprejem.
Upoštevaj tudi, da se pogoji sprejema spreminjajo in zgolj "5 minuten" ogled ne pove veliko.....

Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Okt 26, 2009 11:17 
Vem, sem opazil pri lovljenju oddajnika Col Gaiardin, da je potrebno vsaj nekajdnevno opazovanje.

Bom verjetno kar počakal, pa v eni rundi nabavil potrebno in zmontiral. Mogoče poprosim lokalnega ponudnika tovrstne opreme za eno primerno rabljeno anteno (na dobavnico) da stestiram sprejem, ko pa vidim da je možen, kupim ustrezno novo (da ne bom stran metal denarja/antene).

Hvala za pomoč
LP


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 37 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited