Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Ne Apr 28, 2024 11:44

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 41 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 5 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 19:36 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
Moj istrument kaze SNR v realnem casu. Tja pac usmerim anteno -> proti kvaliteti. Jakost je relativnega pomena. Ce bi nastavljal antene na max jakost bi jim ene 10% kockalo, ker bi bla kvaliteta slabsa.

MER in BER pa tudi meni nekako s sekundo zamika, enako constelation fazni sum.

V tvojem primeru bi usmeril anteno na to meritev:
Citiram:
52 26,2 6e-4
Max Quality!

Analogni instrument ti ne bo pokazal kvalitete, pokaze ti le jakost (piskac). Spektralc pa pokaze pravilnost t.j. obliko pravokotnega stolpca digitalnega signala. Ocena je subjektivna->izkusnje.

Rtvjevci z merilnim kombijem so mi enkrat djali, da je na spektralcu nepravilen vrh stoplca ko so v igri razni odboji. Na vertikalno polariziranih oddajnikih (RTV Kosana) pa se jim menda celo odbija od dna doline in problema se vedno niso resili. Res je, Ucka ima cisto raven vrh!


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 21:47 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
SNR in MER je eno in isto, kako mora biti nekaj trenutno, drugo z zamikom.

@charly pišeš o vrhovih, so to vrhovi signala ali kvalitete in ali je to dvoje povezano.

@pinosat o katerem zamiku pišeš, času med abračanjem antene in BER-om in MER-om. No ja, saj ni niti 1s, je pa toliko, da imaš na lojtri z anteno v eni roki hitro vsega azdosti.

Tisti, ki bo naredil preprosto škatlico s piskačem vezanim na MER v realnem času bo zadel na lotu.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Avg 17, 2010 7:07 
Vrhovi so zelo različni sprva sem nastavil na tak vrh kjer
sta bila signal in kvaliteta na istem mestu. Vendar so se razmere čez par
dni spremenile. :? Večina vrhov je takšnih da je kvaliteta rahlo
zamaknjena od kvalitete. Pravzaprav je zelo nenavdno da ni nekega
pravila po katerem bi lahko določil najbolj primeren vrh. :?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Avg 17, 2010 7:59 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Ja saj, pri meni se v teh cca 60° nivo spreminja za morda 4dB, včasih več, včasih manj in nisem opazil kake navezave na MER.
Pri sprejemu Kopra je bilo drugače, ko sem ujel najmočnejši signal, je imela slika najmanj senc (morda sem imel srečo), so pa še vedno bile in to je sedaj to, kup enih poti signalov, s katerimi se mora boriti front end čip in lahko se zgodi, da bo nek sprejemnik deloval krepko drugače od drugega.
Meritev impulznega odziva pokaže, da se vsi signali krivijo okrog Polhograjskega pogorja, a se ne vidi kaj dosti, saj so vsi signali znotraj treh črtic, kar je manj kot 1km.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Avg 27, 2010 13:47 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Včeraj sem se na fasadi poigraval z metrsko logaritemco na cel UHF in je samo v bližini obstoječe antene dajala signal, ki se ga je dalo gledati. Probal sem še v drugih smereh in nikjer nič gledljivega.
Nato se še enkrat spravim na meritve na TV5043, MER je skakal nekje od 22 do 28, kar je že prav neverjetno. Usmerjenost še evdno optimalna in zelo ostra, že cca 10° sem ali tja sprejem povsem zruši. Po vertikali in horizontali je sprejem precej konstanten, probal sem horizontalni pomik za cca pol metra v eno smer in je situacija povsod skorajda enaka.

Moje sklepanje je, da je na tej mikro lokaciji (fasada) koristen signal dober (itak sem lokacijo našel z analognim piskačem), moteči (od Polhograjskega hribovja ukrivljeni) signali pa slabi, s finim obračanjem antene pa izločim sicer krepko moteči bočni signal. Poleg tega je smer antene po jakosti signala optimalna. Na strehi z boljšo anteno na rotatorju je pa razmerje signalov neustrezno (morda jih je več oziroma so bolj enaki ??) in zato slabši sprejem, čeprav je signala kakorkoli gledano več.

Skratka kup enih sinergij in sreče, pa 2 popoldneva na podstrehi in lojtri na balkonu. Vprašanje je samo kako bo pozimi, dež kot kaže ne vpliva kaj dosti. Mimogrede, USB dongle NOT pokaže maksimalno možno kvaliteto signala.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Sep 06, 2010 14:49 
Citiram:
SNR in MER je eno in isto, kako mora biti nekaj trenutno, drugo z zamikom.
SNR in MER in isto.
SNR je zgolj razmerje med nivojem signala in šuma. Slab SNR seveda negativno vpliva na MER.
MER pa predstavlja odstopanje dejanske konstelacije od idealne. Manjše pike na konstelacijskem diagramu pomenijo boljši MER. Velike, zmazane, ... pike pa so posledica slabega MER-a.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Sep 22, 2010 6:56 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
@Tehnicni
Včeraj v sem v Zg.Jaršah oz. lokacija Radomlje za test spotoma pomeril še signal slo Mux B na K66 z Nanosa in ugotovil da je sprejem več kot odličen.
Žal si nisem zapomnil točnih, še manj pa zapisal nivoje signala, ker sem bil na strehi in prioriteta je bila sprejem HR muxa oz. meritev le tega.

V glavnem hotel sem ti sporočiti, da z Nanosa mux B seva odlično tudi proti Kamniku. Signala je (po spominu) več kot dovolj, se pravi z mnogo rezerve.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Sep 22, 2010 7:57 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Radomlje bi znale biti povsem mimo Polhograjskega pogorja. Si primerjal 51 in 66, kakšno je razmerje signalov.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Sep 22, 2010 8:09 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
Ne, žal nisem primerjal, ker sem bil slučajno prestavil na K66, ko sem prestavil na primorski "setting". Iskal sem Učko, Mirkovico, Sljeme, Sv.Gera-Trdinov. Ampak to je že za v drugo temo.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Sep 22, 2010 8:38 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Zanimivo....
Na Obali (Koper) je 66K bistveno slabši kot 51K.
Zgleda da je sevalni diagram drugega antenskega sistema malo "čuden".
Res pa je, da je tukaj dodaten problem v analognem oddajniku čez mejo,
ki oddaja na 66K.
Ă


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 41 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 5 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 38 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited