Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 15:23

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Antena za Dobrač
OdgovorObjavljeno: To Avg 24, 2010 21:08 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Sosedu gastarbajterju bi rad zmontiral optimalno anteno za Dobrač, za K24 bo šlo, K30 je pa kriza. Smo nekoliko v senci gozda na razdalji cca 500m, pri meni praktično ni direktnega signala, pri njemu pa ga je za silo - s 4043 je na K25 cca 36dB, na K30 pa 32dB.
Signal po višini počasi raste, zato je kot kaže homogen in bi prišla v poštev kaka večja antena z maksimumom čim bližke K30, K24 bo na isti anteni. V anteno bi dal predojačevalnik.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Avg 24, 2010 21:58 
Odsoten
Ponudnik

Pridružen: So Jan 02, 2010 20:14
Prispevkov: 254
Lahko poskusiš s kakšno BLU 424 ali bolje BLU 920 in pa z predojačevalcem (15 dB) ki je popolnoma iste oblike kot tale spodnji satelitski . Navijačiš ga kar na F žensko na anteni ali pa na kakšen dm kabla če ne prideš blizu z njim. V trgovini ga nimam nastavljenega.

Slika

Slika

Še boljš pa bi verjetno bilo z precej drago DAT 75 in aktivnim dipolom Res da nima maksimuma okrog 30 kanala (srednja digitalna frekvenca 546 MHz), vendar antena daje resnično dobre rezultate po celem UHF

Slika

Imam pa tudi že Panelne antene Fracarro, s katerimi pa nimam nikakršnih izkušenj . Po podatkih ni videti tako slabo, vprašanje kako se to v naravi resnično obnese,sploh pa za tvoj primer.
Slika
Slika


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Avg 24, 2010 23:30 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Tehnični a si nam vrgel kost da se mal razpišemo. Smo imeli podobno debato pred časom za Učko... Jaz prisegam na inglar 4023 ( dolga yagi 21-37) ki ima največje ojačanje na k30 ali pa 4525 (dolga log 21-69). Potem pa dve iste po vertikali...

_________________
Urh


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 7:48 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Učka je čisto drug par čevljev, 28 in 53, veliko bolj narazen, 4 in 5 band. Pa stanja na trgu ne poznam, zadnje antene sem zmontiral lani, pa še to je bila logaritemca za Krvavec brez ojačevalca :)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 14:52 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Koliko je pa BLU 424 boljša od TV4043 in BLU 920 od TV4591. Obe Elradovi imam na zalogi - ratne rezerve :)
Itak mi pa tu nekaj ni ajsno, kako je lahko na K30 BLU420 boljša od 424, čeprav je prva za cel UHF, druga pa le za 4 band, dolgi in po konstrukciji sta pa enaki.
Sploh me stvar zanima skupaj s predojačevalniki, se dobi priključna škatlica za 5 let staro 4043 v katero gre ojačevalec.
Kaj pa predojačevalniki, je tale, ki ga je predlagal matjaž boljši od Fracarovega in Inglarjevega? Itak verjetno ni neke hude razlike pa vseeno, na K30 bom verjetno precej na meji in se za 1dB splača kaj narest.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 20:51 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Obe anteni 4023 in 4525 imata na k30 deklarirano 1,5 dB več kot 4043.Ali imate ostali izkušnje da so BLU antene bolše od ribjih kosti ?( če primerjamo antene enakih velikosti). Matjaž ali imajo BLU antene za 4 pas večje direktorje kot tistre za ki so za 4in5?

_________________
Urh


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Avg 26, 2010 15:04 
Odsoten
Ponudnik

Pridružen: So Jan 02, 2010 20:14
Prispevkov: 254
Bolj kot merim, manj razlik najdem. Logično razmišljaš da bi bili direktorji širši, saj smo na nižjih kanalih in s tem tudi manjše ojačanje (tudi dobre širše VHF antene nimajo nekih visokih dB napram UHF antenam, v bistvu bi morale biti antene za nižje kanale za enak dobitek tudi nekajkrat daljše, menda je to povezano z velikostjo frekvence primer 10 krat večja frekvenca 10 daljša antena)
Ma nobene razlike niti v razdaljah med direktorji na osnovni palici. Tudi DIPOL je z enako širokimi brki pri obeh modelih.
Razlika pa je v višini pri mrežicah reflektorjev (krilo pri BLU420= 50 x 36 cm , pri 424 pa krilo 50 x 50 cm) in pa reflektor je pri 424 za dobre 3 cm bolj oddaljen od dipola. Očitno je ravno ta oddaljenost mrežnega reflektorja od dipola povezana z valovno dolžino, saj je pri BLU 425 le-ta tudi za 2 cm bližji dipolu v primerjavi z 420, drugih razlik pa tudi pri anteni za 5 band ni.
Menda italijani že vedo kako se dela dobre antene in kaj rišejo in pišejo v katalogih :roll:


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Avg 26, 2010 15:43 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Po moje bi morali biti elementi antene za 4.pas večji od tistih za 5.pas...Mislim da so direktorji BLU anten optimirani za visje kanale.

_________________
Urh


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Avg 26, 2010 21:54 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Ja a ni tako kot pri elradovi, kjer so elementi pri anteni za 4 band veliko večji.
Je kdo primerjal 4043 z BLU, kaj pa Fracarrova 20 elementna jagica za K27 do K30, nekaj malega slabša je pa 20 elementna jagica za B4. Po spodaj omenjenem katalogu je K27 do K30 za 0,5dB boljša od BLU424 in B4, ki sta enaki. Skratka dober nizkošumni ojačevalnik bi še kaj naredil.

Kar se pa BLU tiče sem imel pa (kot kaže) povsem prav, v enem starem katalogu (141 če to kaj pomeni, letnice ni) ima 420 na K30 2,5dB manj ojačanja kot 420, 920 je pa slabša za 1,5dB.

Je kdo primerjal 4043 z BLU424, da vem se podajati v investicijo :)

Sicer sem pa danes zmontiral eno res staro TV4043 še v veliko škatlico na dipolu, tako da sem lahko vanjo dal stari ojačevalnik od BLU. Signala na K24 čez glavo, K30 pa tudi po nivoju veliko šibkejši, pa še hujšo modulacijo ima kot K24. Ob montaži je bil signal na meji, slika se je kdajpakdaj zakockala. Ko pa sem kabel speljal do TV - kar skozi okno, da vidimo kako dela TV, pa ni signala, priklopim instrument in se tudi ta zaganja, Locked - Unlocked. Ko mu le uspe pa MER okrog 10. Na spektru se je videl moteči analogni program. Doma (100m severneje kjer K30 skoraj ni) se je na vrtljivi anteni pokazal italijanski program in nekje v smeri Kum Slo2 mislimda. V času dobrega sprejema je bilo v smeri antene sonce malo nad obzorjem, po priklopu na TV pa je ravno zahajalo, sem že mislil, da "šumi", vendar slike tudi pol ure po zahodu ni bilo.
Skratka vsak dB bo prav prišel, kot tudi boljša usmerjenost, ko bodo analogno ugasnili pa bi znal biti sprejem čisto OK.

Malo bolj se mučim ker me ima, da bi od tu brezžično poslal signal proti sebi, vidljivost je, DTT zahteva precej manj signala kot analogna, sploh 16QAM, ki ga uporablja K24.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Avg 27, 2010 20:35 
Odsoten
Ponudnik

Pridružen: So Jan 02, 2010 20:14
Prispevkov: 254
V nanjnovejšem katalogu večkanalnih gamma in podobnih anten kot ti omenjaš ni več.Da se jih še dobit, tega je v Sloveniji po skladiščih in trgovinah verjetno še kaj. Od teh večkanalnih je Fracarro pred meseci dal ven novo serijo 10-ic.
Imam jih vse, za 30 kanal ustreza tale 10F2734

Slika
Kako je tašna majhna antena dobra za tvoj primer se bojim napovedovat, tale DVB-T, zna še presenečat in postavljat pravila, ki smo jih monterji upoštevali pri ekstremno slabih analognih razmerah na glavo. Ne vem. Pri anAlogni bi jaz verjetno res posegel po kakšni daljši, lahko podobni pasovni za 4 pas 20 BL4 ... Vem pa da bi bil lahko zelo dober v tej kombinaciji tale predojačevalec za 4 pas .Slaba stran tega ojačevalnika je, da je bil skonstruiran za profesionalne modulske centrale in ni vlagoodporen, zato je potrebno zanj dokupiti kakšno ohišje
Slika


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 38 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited