Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Ne Apr 28, 2024 13:43

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 22:22 
Citiram:
Iskal sem podatek, na koliko procentov končne oddajne moči trenutno oddajajo, npr. na Krvavcu. Potem bi si lažje predstavljal, kakšen sprejem bo po dnevu X. Seveda za MUX-B. Trenutno mi z navadno staro sobno teleskopsko anteno brez ojačanja kaže oba signala 37 in 64 na cca. 25% LG-jevega prikaza jakosti signala. To je dovolj za konstantno sliko brez kockanja.

Ali pa da bi enkrat ponoči za pol eno uro vklopili moč do konca. Takrat bi vsak lažje preveril, ali potrebuje postavljati ali kupovati nove sobne ali pač zunanje antene....
Oddajne moči so na večini oddajnikov končne. Lokacijo štejemo za pokrito s signalom, ko je signala dovolj za fiksni sprejem.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 22:45 
Citiram:
Izračune se trudimo narediti čimbolj natančne. Vendar matematični model in podloženi GIS podatki imajo omejeno natančnost, zato tudi rezultat izračuna ne velja povsod in v vsakem trenutku. Karte, ki jih objavimo na spletu, pa so dodatno nekoliko "obrezane", tako, da skoraj nikjer ne obljubjamo več kot v resnici nudimo. Marsikje, kjer ni 'pobarvano' pa se res da tudi kaj sprejemati. Žal so tudi obratni primeri.
Tudi moje izkušnje kažejo, da je sprejem možen kar daleč stran od 'pobarvanih' območij. Sicer se je potrebno potruditi z dobrimi antenami, kabli, nizkošumnimi predojačevalci in podobnim, pa vendarle. A bi lahko namesto tega "obrezovanja" tista območja pobarvali z nedvoumno drugačno barvo? Tako bi lahko kar dobro videli ali je neka lokacija daleč od dobrega sprejema ali je blizu. Mislim na razdaljo v smislu kvalitete signala in ne geografsko razdaljo.

Zanima me tudi ali se karte (predvsem tista za Google Earth) sproti ažurirajo? Tam nekje enkrat na mesec kar podrobno preverjam območje pokritosti iz Pohorja, pa po januarski zamenjavi 1 kW oddajnika z 2 kW še nisem opazil, da bi se karta pokrivanja kaj spremenila. Razlika v kvaliteti sprejema pa je v praksi zelo opazna. Vsaj na območjih s slabim signalom, ki so daleč od 'pobarvanih' področij.

Aleš


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 22:55 
Citiram:
Citiram:
Matjaž,
slika, ki si jo objavil, pa je že informacija internega zančaja (za RTV)!
Nisem vedel. Sem jo zbrisal. Sliko sem pač dobil po emailu, ne da bi jo kakorkoli iskal ali zahteval. Je pa res, da sem spregledal oziroma ne vem ali se potem ta tema sploh odvija znotraj zaprte skupine monterjev in poznavalcev???Že zaradi napisanega naslova lokacije jo ne bi objavil na odprtem forumu.
Tiste številke je treba pravilno interpretirati. Saj načeloma kar velja, vendar moraš vedeti, da gre za mediansko električno poljsko jakost (na površini 50x50 ali 100x100 metrov na višini 10m nad tlemi) pri kateri je treba upoštevati še ustrezno standardno deviacijo. Torej lahko je na mestu sprejemne antene E tudi večji ali pa manjši. Pri nekaterih meritvah se lahko izkaže celo preko 10dB razlike.
Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 23:14 
Citiram:
Citiram:
Izračune se trudimo narediti čimbolj natančne. Vendar matematični model in podloženi GIS podatki imajo omejeno natančnost, zato tudi rezultat izračuna ne velja povsod in v vsakem trenutku. Karte, ki jih objavimo na spletu, pa so dodatno nekoliko "obrezane", tako, da skoraj nikjer ne obljubjamo več kot v resnici nudimo. Marsikje, kjer ni 'pobarvano' pa se res da tudi kaj sprejemati. Žal so tudi obratni primeri.
Tudi moje izkušnje kažejo, da je sprejem možen kar daleč stran od 'pobarvanih' območij. Sicer se je potrebno potruditi z dobrimi antenami, kabli, nizkošumnimi predojačevalci in podobnim, pa vendarle. A bi lahko namesto tega "obrezovanja" tista območja pobarvali z nedvoumno drugačno barvo? Tako bi lahko kar dobro videli ali je neka lokacija daleč od dobrega sprejema ali je blizu. Mislim na razdaljo v smislu kvalitete signala in ne geografsko razdaljo.

Zanima me tudi ali se karte (predvsem tista za Google Earth) sproti ažurirajo? Tam nekje enkrat na mesec kar podrobno preverjam območje pokritosti iz Pohorja, pa po januarski zamenjavi 1 kW oddajnika z 2 kW še nisem opazil, da bi se karta pokrivanja kaj spremenila. Razlika v kvaliteti sprejema pa je v praksi zelo opazna. Vsaj na območjih s slabim signalom, ki so daleč od 'pobarvanih' področij.

Aleš
Seveda se da pobarvati tudi ostala področja po svoje, le vedeti bi moral, koliko nižje še (v dB), da bi bila stvar uporabna. Take karte sicer ne bi javno objavljali, ker bi verjetno povprečnemu uporabniku povzročila več zmede kot jasnosti.
Ali lahko priskrbiš nekaj natančnih lokacij, ki so 'izven', pa si uspel doseči zadovoljiv sprejem? In zraven še s katerega oddajnika?

Glede Pohorja na Google Earth pa ta trenutek res nisem čisto prepričan :oops: Morda je res ostal pri 1kW. Hvala za opozorilo. Bom preveril po dopustu.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Avg 25, 2010 23:45 
Odsoten
Ponudnik

Pridružen: So Jan 02, 2010 20:14
Prispevkov: 254
[quote="ozKartograf"]
Tiste številke je treba pravilno interpretirati.
Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Dec 04, 2010 16:51 
Odsoten

Pridružen: So Nov 08, 2008 11:33
Prispevkov: 539
Citiram:
Z brezplačnim programom Google Earth si lahko ogledate izračunano pokritost z digitalnim signalom multipleksa B. Iz internetne strani http://www.google.com/earth/index.html si prenesite Google Earth in ga namestite na vaš računalnik. Po namestitvi programa prenesite še datoteko s pokritostjo multipleksa B in jo zaženite.
[norkring.si]

_________________
QR CODE MONKEY 8-) virustotal.com


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Dec 04, 2010 17:45 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Zdi se mi, da je karta pokrivanja glede na geografsko zamaknjena navzdol.
Najbolje se to vidi zahodna meja npr Kozina


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Dec 06, 2010 9:49 
Hvala za to informacijo. Na nijhovi strani sploh ne najdem linka na njihov kml dokument.
Meni se pa zdi, da je projekcija kar v redu (glede na grebene hribov in vzpetin), ampak so pa sliko obrezali s 'ta velikimi škarjami'.
No saj so ponekod izven Slovenije ljudje zelo zaiteresirani za sprejemanje slovenskih programov.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Dec 06, 2010 10:08 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Njihova stran:
http://www.norkring.si/

Prvi odstavek teksta desno zgoraj "datoteko s pokritostjo multipleksa B"

Morda imaš prav, da so škarje bile prevelike. :)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Dec 06, 2010 17:52 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
Ja, pa tudi to, da ne mores izklapljat oddajnika oz. selektivno po oddajnikih videti kaj pokriva posamezen oddajnik, ampak samo po regijah.
Pri .kml dokumentu od RTVS je to precej lepse, bolje doterano.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 54 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited