Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Ne Apr 28, 2024 8:37

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 34 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Nov 05, 2010 14:03 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Tehnični zakaj misliš da druga slika ni ok. Faze mislim da so v redu, impendanca pa tudi. Homer tvoje mnenje? Sej ne pravim da je ok, sam zakaj ni.

_________________
Urh


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Nov 05, 2010 14:30 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Do danes sem mislil, da na glavo obrnjeni delilnik ne more ojačati signala, pa ga lahko, sem preveril.
Sicer pa mislim, da ima simetrirni člen v anteni prej več kot 1dB kot pa 0,5dB izgub, 4 vejni delilnik pa minimalno 1,5dB, skupaj torej več kot 2. Morda se splača komplicirati, sploh če imaš 75/75 simetrirnik z 0,6dB

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Nov 05, 2010 17:29 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
@drugiboksar
Mislim da tako ne more delovati.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Nov 05, 2010 17:50 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
@Tehnicni
Malo ti matematika "škripa".
Tudi v češki varijanti imaš simetrirne člene, ki imajo neke izgube.
In kakršnekoli pač vzameš so tam izgube enake kot pri varijanti s 4 vejnim delilnikom.
Torej je razlika med eno in drugo varijanto samo v izgubah na 4 vejnem delilniku ali simetrirnim členom:
simetrirni člen 0.5 dB
delilnik 1.5 dB

Osnovošolska matematika pa pravi, da je: 1.5 - 0.5 = 1
Torej je 4 vejni delilnik za 1dB slabši.

PS: Mislim da si nameril malo preveč izgub simetrirnega člena.
Morda napaka meritve?
Kako si to meril?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Nov 05, 2010 21:03 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Simetrirni člen nisem meril, lahko pa dam 2 enega za drugim in pomerim.

Glede pridobitve 2dB sem pa mislil na varianto s twinlid povezavo, kjer slabljenje člena v anteni odpade. V bistvu je res varianta z dobrim štirivejnim delilnikom čisto OK

Druga vezava pa ne gre zato, ker če vežeš dva simetrična vira v serijo dobiš na srednjih dveh priključkih nič signala, na skrajnih dveh priključkih pa dvojnega, pri simetričnem povezovanju mora pa biti vedno na obeh vodih enaka napetost, samo nasprotne faze. V tvojem primeru bosta skrajna priključka sevala energijo v prostor in s tem bodo nastajale izgube. Ă

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Nov 05, 2010 23:31 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Ali potem tudi vpliva to, ali je polje homogeno tam nad streho, kjer so antene?

Ker, če ni, se mogoče signali med sabo ne bi kaj dosti dopolnjevali, ali pa kakšna antena ne bi prinesla nič, če tam ni polja.

Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Nov 06, 2010 0:14 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Pravilo na osnovi izkušen je, da na pamet stakiranje po teoriji (optimalni razmaki četvorčka) v praksi ne daje rezultatov, ker polje ni enakomerno. Dve anteni v optimalni legi bosta ponavadi dali več kot 4 v računskem optimumu in postavljene kamor pade.
Moje izkušnje so, da se je signal s 4 antenami izredno stabiliziral in tudi dvignil. Prej so bila redna dnevna nihanja signalov iz Italije, po četvorčku 2 x 2 pa čisto druga slika.
Pri digitalni bi pa znale čudeže delati 4 antene v vodoravni smeri, saj bi se maksimalno ognil sprejemu motečih lomov in odbojev, recimo pri meni sprejem iz Nanosa na K51.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Nov 06, 2010 1:45 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Ko smo pred pol leta debatirali o spajnju dveh anten v isti smeri je bila ideja da je pri DVB-T smiselna postavitev ena nad drugo , saj naj bi bili odboji-sence koristni zato zmanjšanje horizontalnega sprejemnega kota nesmiselno. Zato sem poizkusil z dvojčkom dveh anten eno nad drugo spojeno z navadnim delilnikom. Rezultat je bil bolj slab. Jakost signala se je ob primernem razmaku med antenama povečala, kvaliteta pa pri nobenem razmaku ni bila višja kot pri eni anteni v idealni poziciji... Bo treba poizkusiti še z dvema antenama ena zraven druge.

_________________
Urh


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Nov 09, 2010 8:55 
Jaz bi malce nadaljeval pogovor, ki smo ga imeli v drugi temi, pa bolj sodi sem:
Citiram:
Z dvema takima antenama se da doseči tudi nulo na sredini. Povežeš jih z navadnim združilnikom. Fizično daš eno nad drugo. Simetrirni člen v eni obrneš narobe. Glej v linku pod: Connecting them together na sliki Incorrect
http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/16bay.html
Da spomnim: gre za to, da imam situacijo, da bi rad z eno anteno lovil dva oddajnika (Sljeme in Bizeljsko, torej različni kanali), ki sta med seboj glede na moj položaj zamaknjena za kot 60 stopinj.

1) Ena varijanta je, da grem v akcijo s panelno anteno, ki ima horizontalni kot (pri -3dB padca ojačanja) plus/minus 30 stopinj (ne vem sicer na kateri frekvenci - se bojim namreč, da dajo podatek za najbolj ugodne nižje UHF frekvence, medtem ko je na K64 ta usmerjenost ožja.... Jaz pa rabim širok sprejem tudi na K64). Padce ojačanj na robovih bi lahko kompenziral s prigrajenim ojačevalnikom.
Minus tega pristopa je v tem, da bo najbolj koristno območje antene (sredina snopa) v tem primeru, če panelko usmerim med oddajnika, ostalo neizkoriščeno.

2) Drugo idejo je dal boksar (glej link zgoraj) - dve enaki anteni ena nad drugo, povezani "napačno" - namenoma. Rezultat naj bi bila neka nova krivulja horizontalnega sprejema, ki ima dva "peaka" in nulo v sredini. Ta dva peaka sta manjša po vrednosti kot en sam originalni (za koliko dB?).
Ali se da ta način izvesti tudi z logaritemskimi antenami, imam namreč dve enaki doma. Kako jih potem zvežeš (mislim kable na njih, ker nimaš simetrirnih členov, ki bi jih lahko obračal in s tem fazno zasukal signal)?
Potem je še veliko vprašanje s čim jih združiti? Bojim se, da združevanje s pasivnim združilnikom ne bo dalo željenega rezultata, ker ima vsak najmanj 3-4 dB dušenja,,,
Pozicioniranje dveh anten je sigurno bolj kritično kot ene. Ne samo zaradi ožjega vertikalnega kota, ki zahteva tudi bolj natančen nagib dveh anten. Do izraza pridejo tudi različni odboji iz strehe na posamezno anteno, ki tako ne sprejemata enake signale in je potem vprašanje, kaj je z njihovo vsoto...
Kolikšna pa naj bi bila razdalja med njima?

Zdi se mi, da je ta druga varijanta precej bolj nepredvidljiva, kaj se vam zdi? Tudi če zanemarimo dejstvo, da je bolje imeti čimmanj anten na strehi (veter, sneg...) Malce me tudi odvrača destvo, da so antene na strehi precej nedostopne za eksperimentiranje in mi v teh mrzlih mesecih ne diši preveč telovadba na strehi :D


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Nov 09, 2010 10:09 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Z varianto 2) sem svojčas rešil problem sprejema oddajnikov zamaknjenih za cca 45 stopinj. Anteno sem enostavno fizično obrnil narobe. To z logaritemsko anteno ni problem, pri kakšni drugi pa zna biti problem tesnenja ......
Dejansko tako dobiš dva "peclja" z veliko luknjo med obema. Problem bo verjetno z usmerjanjem. Na analogni sem enostavno gledal sliko in nastavil na najboljši sprejem (izločeval sem motilce), tu pa ....


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 34 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited